Do pořádající země se sjelo 12 závodních týmů z různých koutů Evropy, nechyběli zástupci Slovenska, Německa, Bulharska, Belgie a také Česka. Týmy soutěžily nejen o umístění v hlavní kategorii závodu, ale i o vedlejší ceny, které mohly získat po celé tři dny.

Českolipská výprava ve složení Adam Jílek, Josef Major, Lukáš Hlavnička, Matěj Romanovský, Josef Zimandl, Ivan Turek a Jan Moštěk z oborů mechatronik a strojař ukázal, že se mají soupeři koho bát a během tréninku nasadili vysokou laťku s nejlepším časem na jedno kolo. To jim přineslo první startovní pozici.

Hlavní závod se na rozdíl od českého mistrovství republiky jel šest hodin. „Po celou dobu závodu se kluci drželi na předních pozicích. Pak ale museli více hlídat práci vodíkové jednotky, která je znovu zklamala a v závěru závodu už kalkulovali jen s možnostmi výdrže baterií, přesto se podařilo obhájit třetí místo,“ popsala Vendulka Vorlová, vedoucí týmu Pink Hawk.

Základní set pro stavbu modelu auta mají žáci Střední průmyslové školy v České Lípě zapůjčený od ČVUT Děčín. Díly pro stavbu závodního auta jsou velmi nákladnou záležitostí, proto měl tým zapůjčen ještě závodní auto od Střední průmyslové školy Děčín, a to pro případné využití při závodu k výměně pravidly povolených dílů.

„Díky společně strávenému času při prezentacích, na společných večeřích, trénincích a doprovodné akci jsme se měli možnost navzájem lépe poznat a vyměnit si zkušenosti s týmy, které jsou součástí závodů H2 GP PRO již delší dobu,“ dodala Vorlová.

Jde o druhý velký úspěch českolipské školy v posledních dnech. Středoškoláci z průmyslovky na začátku června zvítězili na mistrovství republiky v robotice. V pražské O2 aréně se utkali s dalšími čtrnácti týmy ve třech soutěžních kategoriích a všechny se jim podařilo ovládnout. Tým s názvem Loboti představovali Viktor Kabanov a Vojtěch Talman ze třídy 4.C, tým NumOne tvořili Ivan Turek a Jan Diviš Fedurca ze třídy 3.C.

„V účasti na podobných závodech vidím velký přínos pro žáky, a to nejen v prohloubení jejich dovedností, ale také v navázání vztahů, které se jim v jejich další profesní dráze mohou hodit,“ řekl náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský.

Mohlo by vás zajímat: Polovinu všech vyhozených ledniček zpracují ve Stráži. Podívejte se, jak končí

Praktik system slaví třicetiny. Zazní No Name, Pokáč a Těla. Koncert je zdarma | Video: Ladislava Sdrzallek