Výdaje včetně sumy určené k dofinancování jsou stanoveny ve výši 1 miliarda 225 milionů korun, tj. o 98 milionů méně než v loňském roce. Příjmy jsou stanoveny ve výši 1 miliarda 85 milionů korun, tj. o cca 40 milionů více než v loňském roce. Rozdíl mezi příjmy a výdaji činí necelých 141 milionů korun. Město jej pokryje z vlastních zdrojů, částečně z investičního fondu a částečně z našetřených peněz z minulých let.

„Stejně jako loni schvalujeme rozpočet až v lednu. Tento postup jsme před rokem zvolili kvůli nejasným cenám energií, materiálů a služeb a vyplatilo se počkat. V letošním roce jsme pro změnu čekali na schválení státního úsporného balíčku a státního rozpočtu. Díky tomu se nám podařilo sestavit reálný rozpočet, který odpovídá realitě a tomu, co jsme schopni v tomto roce proinvestovat. Rozpočtové provizorium tedy trvalo jen necelý měsíc, chod města nebyl nijak ohrožen a nyní se můžeme pustit do přípravy nových investic, oprav i akcí,“ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

Na běžné výdaje má město Česká Lípa v roce 2024 připraveno celkem 909 milionů, což je 4 miliony méně než v roce 2023. Na investice chce město vynaložit celkem 316 milionů, zhruba o 100 milionů méně než loni. Největší investicí, 130 milionů korun, je dokončení stavby venkovního koupaliště v Dubici. Třicet milionů půjde na start rekonstrukce Kounicova domu. V lokalitě Stará Lípa by město chtělo začít se stavbou kanalizace, na kterou je v rozpočtu vyčleněno 15 milionů korun. Stejná částka je pak v rozpočtu připravená na opravu opěrné zdi v Jáchymovské ulici.

Plesová sezóna je v plném proudu. Na snímku: Dagmar Janderová, majitelka půjčovny.
Půjčit, nebo koupit šaty na ples? Už jsme spíše prodejna, říká majitelka salonu

V plánu je i rekonstrukce atletické dráhy a fotbalového hřiště na městském stadionu, řada by měla přijít i na opravu lávky v ulici 28. října, která je důležitou spojnicí mezi centrem města a sídlištěm Špičák. „Chtěli bychom připravit projekt na rekonstrukci Jiráskovy ulice, na řadu by měla přijít i odsunutá rekonstrukce přízemí kulturního domu Crystal,“ vyjmenovala starostka města Jitka Volfová.

V plánu jsou samozřejmě také opravy škol a školek. „Chtěli bychom pokračovat v opravě střechy na základní škole Pátova, střechu plánujeme opravit také v mateřské škole Nerudova a základní škole Partyzánská. Pokračovat chceme ve výměně oken na základní škole Dr. Miroslava Tyrše a připravená je také další etapa oprav WC na základní škole 28. října. V letošním roce se chceme také pustit do přípravy projektu kompletní rekonstrukce základní školy Sever a základní a mateřské školy Jižní, které to opravdu nutně potřebují,“ doplnil místostarosta města Martin Brož.

Na opravy komunikací a chodníků je v rozpočtu připraveno 24,4 milionů korun, podobně jako v loňském roce. I přes znovuzavedení poplatku za odpad je v rozpočtu na odpadové hospodářství vyčleněna částka o 7,6 milionu korun vyšší než v loňském roce, konkrétně 75,4 milionu. Naopak částka na zajištění městské hromadné dopravy se oproti loňskému roku navýšila jen o dva miliony, a to na 72 milionů korun. Pomalejšímu navýšení pomohlo vyšší jízdné, které v České Lípě platí od 1. ledna.

Sídliště Špičák. Ilustrační foto.
Daň z nemovitostí od letoška stoupla. Kolik nově zaplatí obyvatelé České Lípy?

Výrazně, o 6,5 milionu korun však narostl příspěvek města na dopravní obslužnost kraje. „V předchozích letech město Libereckému kraji platilo jen milion korun na základě smlouvy, jejíž platnost ale v loňském roce skončila. Nyní chce kraj příspěvek výrazně vyšší. Do rozpočtu jsme zahrnuli celou částku, ačkoli se budeme snažit ještě výši příspěvku změnit,“ upřesnil místostarosta města Jakub Mencl.

Necelých třicet milionů korun, o 550 tisíc méně než v loňském roce, je na rok 2024 připraveno v 11 dotačních programech města. Deset z nich zastupitelé schválili na svém lednovém jednání, dotační program na podporu zdravotních služeb bude vyhlášen později. Společně s rozpočtem zastupitelé schválili i střednědobý výhled rozpočtu na roky 2025 – 2027.

Mohlo by vás zajímat: Schody u kostela na Mariánské se dočkají opravy. Česká Lípa je dostala od církve

Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek