Majitelka wellness centra Amandari Spa v České Lípě Pavlína Všechovská potvrzuje, že rovněž mírně zdražili už vloni, ale pouze symbolicky přibližně o 50 korun. „Nově zatím nezdražujeme, ale neříkám, že se tak nestane v průběhu roku. Ne kvůli DPH, ale kvůli navyšování energií a celkově kvůli inflaci, ale nepředpokládám, že by to mělo být víc než o 8 nebo 10 procent,“ říká usměvavá tmavovláska a při tom vkládá lávové kameny do teplé vody.

Všechovská současně podotýká, že v České Lípě přesto patří k těm nejlevnějším a zároveň nabízí vysoký standard. „Hodně cestuji a v Thajsku i Indonésii jsem navštěvovala různá spa a už tehdy mě napadlo něco takového vytvořit i tady. Aby to mohli vyzkoušet i Českolipáci. Je to už 20 let. Tehdy tu nic takového nebylo,“ vysvětluje absolventka místního gymnázia.

Přidává i informaci, na čem všem cena wellness služeb může záviset. „Jde i o to, jaké prostředky používáte. Když jsem začínala, tak jsme masírovali s oleji z Fidži a Thajska, na které si každý přisadí svou marži a pak vyjdou draho. Nyní ale používám kvalitní tuzemské oleje, kde je cena nižší. Další věci, jako jsou ručníky a zábaly nepotřebujeme tak často, abychom cenu ještě udrželi,“ uvádí. 

Kadeřnické salony navyšují ceny. DPH není jediným důvodem. Na snímku je kadeřnice Lenka Matičková z českolipského kadeřnictví Steale.
Ceny v kadeřnictvích rostou a není to ještě konečná. Lidé chtějí návštěvy omezit

Prý o klienty nouzí rozhodně netrpí. „Máme problém všechny zájemce uspokojit. Jeden čas jsme dokonce museli pozastavit prodej poukazů, protože jsme nemohli zákazníky umístit. Zájem byl takový, že by čekali i půl roku a nyní objednáváme na 2 a až 3 měsíce dopředu,“ krčí rameny žena, jejíž původní doménou byl obchod. 

„Zdražení ani nepovažuji za dobrou strategii. Lidé by si pak posouvali návštěvy a chodili v delších intervalech,“ tvrdí. 

Zdražovat nebudou ani ostatní wellness centra, která reportérka Deníku oslovila. Sport Česká Lípa zvedl vloni ceny hned dvakrát, a tak letos o žádném dalším navýšení už neuvažují. Potvrdil to i ředitel organizace Jaroslav Češka. „Kromě zdražení doplňkového sortimentu, jako je občerstvení, kde se měnilo DPH, navyšovat ceny nebudeme. Loňské zdražení se týkalo celé příspěvkové organizace. Průměrně to bylo o 4 – 5 procentech.“

Sportovní areál v České Lípě.Sportovní areál v České Lípě letos o dalším navýšení ceny neuvažují.Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek

Radim Bartoš ze Sauny za Hrází v Jablonci nad Nisou si v polovině ledna oddychl, když růst DPH nebyl takový, jak očekával. „Loni jsme museli zdražit, reagovali jsme na dvojnásobné zdražování. Tehdy jsme navýšili přibližně o 30 %. Nyní DPH vyskočilo z 10 na 12 %. Je sezóna, takže to ustojíme,“ říká.

Ani liberecký bazén zdražení nechystá, Deníku to potvrdil Pavel Žák, který zastupoval vedení sportoviště. „Aktuálně nezdražujeme. Ceny budou stabilní, takové, jak se rozhodlo minulý rok, kdy jsme vstupné navýšili.“

I přes stabilní ceny vstupného, řada lidí z regionu upřednostňuje naše sousedy. Daniel Kubásek z Nového Boru navštěvuje raději Polsko. „Jezdím do Polska. Polsko nabízí za stejné peníze mnohem lepší služby než Česká republika,“ myslí si. 

Tohle je TOP 5 projektů, které se v Libereckém kraji v roce 2024 začnou stavět.
Školy a náplavka. TOP 5 projektů, které se v Libereckém kraji začnou stavět

Stejný názor má i Pavla Horníková. „Poslední dobou jsme vystřídali Čechy za Polsko. Mám pocit, že se u nás zastavil čas. V Polsku mají hotely na úplně jiné úrovni. Jsou nové, perfektně čisté, snídaně je bohatší a nabízejí lepší zázemí pro děti. Kvalitnější jsou i wellness služby a cenově je to výhodnější, zvlášť když to člověk spojí s nákupem,“ uzavírá půvabná blondýnka.