Žádné velké investice oproti minulosti neplánuje Česká Lípa. Ta se bude muset v příštím roce vyrovnat s tím, že její příjmy budou nižší o zhruba 142 milionů korun.

„Hlavním důvodem je převod dávek na úřad práce v souvislosti se sociální reformou,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová. Do kasy čtyřicetitisícového města přiteče v roce 2012 zhruba 513,6 milionu korun, na straně výdajů je 575,5 milionů. Chybějících téměř 62 milionů korun se bude čerpat z investičního fondu města.

V letošním roce město rovněž hospodařilo se schodkovým rozpočtem. Zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 655,4 milionu korun a výdaji o 87,5 milionu vyššími. Důvodem byly investice, které byly naplánovány za 151 milionů korun, některé ale padly. K největším akcím patřila výstavba víceúčelové sportovní haly za 40 milionů korun.

Půjčí na cyklostezku

Ač bude muset následující rok Česká Lípa šetřit kde se dá, půjčí šestatřicet milionů korun na dva roky Svazku obcí Varhany, jehož je město součástí, na dokončení závěrečné etapy cyklostezky Varhany z Volfartic do Kamenického Šenova. Bezúročnou půjčku kritizovala opoziční ČSSD.

„V době úspor ji nepovažujeme za prioritu,“ podotkla Romana Žatecká.

Podle starostky Hany Moudré (ODS) se ale jedná o předběžnou částku, která může být po veřejné soutěži na dodavatele stavby daleko nižší. „Pokud bychom půjčku neposkytli, přišel by svazek obcí o dotaci z evropských peněz,“ zdůvodnila Hana Moudrá.

Peníze pro nejchudší

Z pera ČSSD neprošel ani návrh na zřízení položky „příspěvek pro chudé“, kam chtěli přesunout z oblasti sportu 300 tisíc korun.

„V souvislosti s reformou od ledna příštího roku se v sociální pasti může ocitnout daleko více lidí. Ohrožení jsou senioři, matky v nouzi, osaměle žijící osoby. Jsme přesvědčení, že město by jim mělo nabídnout pomoc v nouzi,“ vysvětlila Romana Žatecká. Peníze měly být určené výhradně na nákup základních potravin pro stovku těch nejchudších.

„Plzeň takto podporuje pět stovek nejchudších obyvatel. Doba si to vyžaduje,“ doplnil Petr Máška (ČSSD).

Podle Hany Moudré má město fungující síť pro chudé. „Mohou se najíst a vykoupat ve stacionáři a N-centru. Nedokážu si představit, kdo bude vybírat nejchudší a podle jakých kritérií, u toho být nechci,“ podotkla Moudrá.

Kolem šesti milionů ušetří město na kompletní rekonstrukci MŠ Pastelka na Svárově. Na ní se původně počítalo s 25 miliony korun.

Rozpočet pamatuje s 13 miliony na revitalizaci hřiště u největší českolipské základní školy na Špičáku, stejně jako po pěti milionech půjde na rozběhnutý projekt přestavby Jiráskova divadla a rovněž na adaptaci KD Crystal na městskou knihovnu.

Koupaliště vypadlo

Oproti tomu z rozpočtu již úplně vypadla modernizace koupaliště v Dubici.

„Příští rok se rozhodneme, jak budeme otázku chybějícího koupaliště ve městě řešit. Jako nejschůdnější se nám předběžně jeví varianta stavby vyhřívaného venkovního bazénu u Sportareálu,“ řekl místostarosta Jiří Kočandrle.

Na granty například v oblasti kultury, školství, životního prostředí nebo památek se počítá pro každou oblast s částkou 250 tisíc korun. Na sportovní granty pamatuje rozpočet s 8 miliony, které by měly jít prioritně na podporu dětí a mládeže.