Česká Lípa se za poslední roky vylidňuje. Mohlo by se zdát, že se obrací trend, který u nás existoval už od začátků průmyslové revoluce a který pokračoval ještě hodně dlouho po polovině dvacátého století. Tehdy lidé odcházeli houfně do měst za prací a za snadnějším životem, za lepšími službami.

„Ještě kolem roku 1970 bylo životním ideálem venkovských dětí odejít z venkova. Chtěly například vystudovat v Praze, zajistit si tam práci nebo se tam alespoň provdat, když už děvčata nechtěla dál studovat. Na venkově zůstávali jen ti, kdo se prostě pryč nedostali,“ říká českolipský psycholog Miroslav Hudec.

Podle Českého statistického úřadu od roku 1971 na Českolipsku stále přibývalo obyvatel. Důvody rapidního nárůstu lidí v relativně krátkém období několika let můžeme přičíst na vrub dobře placené práci v uranovém průmyslu.

Stráž pod Ralskem evidovala od roku 1976 do roku 1989 obrovský nárůst obyvatel a i přes omezení těžby se do roku 2009 počet obyvatel stále drží na stejné úrovni. Obdobný trend zaznamenaly i ostatní obce a města jako např. Doksy, Cvikov, Kamenický Šenov či Nový Bor.

Útěk z měst

První polovina 90. let minulého století byla ve znamení rozvíjejícího se podnikání, a tak některá města jako například Zákupy, Mimoň nebo Dubou opustili ti, kteří kvůli potenciálu úspěšnějšího byznysu přesídlili do větších měst. I přesto se počet obyvatel na Českolipsku drží od 90. let zhruba na stejné úrovni. Nikoliv ovšem v samotné České Lípě.

V roce 1971 měla Česká Lípa 16 571 obyvatel a do roku 1989 počet občanů nebývale stoupal, rozšiřovala se sídliště. Na konci roku 1989 měla 40 155 obyvatel a stav se držel až do začátku 90. let. Od té doby počet obyvatel klesá. Za posledních deset let se snížil skoro o šest procent.

HLASUJTE: Uvažujete také, že se z České Lípy odstěhujete? Hlasujte v anketě vpravo nahoře

„Útěk z města začal nenápadně víkendovými výjezdy. Vážné to začalo být, až když se tohoto trendu masově chytil úctyhodný měšťák,“ podotýká Miroslav Hudec. Díky ekonomickému rozmachu v 90. letech lidé zjistili, že lze i z venkova dojíždět za prací do měst a přitom užívat výhod klidného žití na venkově.

„Dříve klidné venkovské silnice jsou dnes plné provozu. Ne že by přibylo lidí, ne že těch aut přibylo zas o tolik, ale ti, kdo dříve bydleli a pracovali dejme tomu v České Lípě, dnes bydlí v Sosnové, Žizníkově, Heřmaničkách, v Horní Libchavě nebo na Slunečné a do práce jezdí do České Lípy,“ pokračuje psycholog.

„Dnešní lidé nechtějí žít na sídlištích, ale snaží se zvolnit životní tempo tím, že se odstěhují na malé město nebo venkov. Nutno říci, že tento trend se netýká jen České Lípy, ale i dalších měst v České republice,“ shodne se s Miroslavem Hudcem mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Dalo by se předpokládat, že například v Novém Boru klesne počet obyvatel v souvislosti s omezením sklářské výroby. Není tomu tak a počet lidí v tomto městě je stále stejný.

„Nový Bor má ve srovnání s Českou Lípou pověst téměř zahradního a kulturního města. Samozřejmě, že omezení sklářského průmyslu, které začalo před několika lety, by mohlo vést k tomu, že lidé budou toto malebné město opouštět, ale nestalo se tak,“ poznamenává Hudec.

Jak odliv zastavit

Příčiny úbytku obyvatel v České Lípě za posledních deset let lze možná hledat i jinde. Bydlení na venkově je v porovnání s městem levnější, náklady na život ve větší aglomeraci jsou rok od roku vyšší. Pracovních příležitostí v v bývalém okresním městě ubývá a lidé hledají z této situace východisko.

Podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2008 bylo v prosinci 450 volných pracovních míst a 4 308 uchazečů o práci o rok později ve stejném období skoro o sto méně pracovních míst a uchazečů o práci skoro o tři tisíce víc. Situace se sice v loňském roce mírně zlepšila, otázkou zůstává, jestli se bude zlepšovat i nadále.

Z více jak čtyřicetitisícového města se tak stalo město s třiceti osmi tisíci obyvatel. Nespočet lidí se stěhuje především za prací do velkých měst a do Prahy především. Časem opouští Českou Lípu a natrvalo se usazují v hlavním městě. Pravdou je, že chalupy a chaty v menších obcích Českolipska si nechávají na víkendovou rekreaci, ale to na trendu odlivu lidí z České Lípy příliš nemění.

Pokud se v nejbližších letech situace neobrátí k lepšímu, nepřibude pracovních příležitostí, vrátí se za pár let bývalé okresní město k počtu obyvatel na začátku sedmdesátých let.

Tomáš Mařas