Svého architekta má řada měst, často i menších než Česká Lípa. Ta má navíc investiční fond nabitý více než dvěma sty miliony korun. Rozvaha, jak s prostředky efektivně naložit, je proto na místě. „Neříkáme tomu oficiálně městský architekt. Bude to něco jako konzultant. Dohoda je taková, že se nebude zúčastňovat městských soutěží,“ podotýká místostarosta České Lípy Juraj Raninec, pod jehož gesci rozvoj města spadá.

Rada města zakázku přidělila na základě svého výběru architektu Adamu Rujbrovi z Brna. Ten je autorem studie na rekonstrukci Jiráskova divadla z roku 2010, na jejímž „oprášení“ v současnosti mimo jiné pracuje. „Českou Lípu zná dobře. Byl už při konzultacích ohledně využití městských objektů. To, že není z České Lípy, nám přišlo správné, alespoň přinese nový pohled,“ dodává místostarosta.

Vedení Lípy předpokládá, že architekt bude do města dojíždět zhruba jednou měsíčně na konzultace a přitom vždy dostane nějaké zadání na konkrétní problematiku. Podle Ranince se nabízí plno témat. Knihovna, KD Crystal či Kounicův dům. Třináctiměsíční smlouva platná do příštího jara má limit za sjednané práce 700 tisíc korun.

Plnohodnotného městského architekta by mohla mít Česká Lípa poté, až angažmá současného poradce skončí. „Mezitím si ujasníme, co konkrétně ještě potřebujeme, abychom v řádném výběrovém řízení vybrali někoho už na delší dobu,“ tvrdí Raninec.

Architekt hodlá svou zakázku pojmout poctivě. Zatím tedy nechce odpovědět na otázku, co podle něj město nejvíc trápí. „Na začátku se musím seznámit s koncepčními materiály města. Máme už ohledně toho naplánovanou schůzku. Až se dostanu do dění ve městě a zorientuji se, budu schopen říct, co město konkrétně trápí,“ připomíná Adam Rujbr a dodal, že teprve čas ukáže, jak se spolupráce vyvine.

JAK TO DĚLAJÍ JINDE

Své architekty mnohdy mají i menší města, například třítisícové Dolní Břežany v okrese Praha-západ. „Architektka bydlí přímo v Dolních Břežanech, proto má pochopení pro potřeby města a je pro nás velmi užitečná,“ líčí místostarosta Zdeněk Kovářík s tím, že ročně její služby stojí 120 000 korun.

Ještě levněji na to vyzráli v Týnci nad Sázavou, kde vsadili na mladou krev. Zdejšímu architektovi platí dvakrát měsíčně 500 korun za konzultaci. „On to má jako praxi a my získáme nový pohled,“ říká starosta Martin Kadrnožka.