Socha Lenina byla před tehdejší budovou ÚV KSČ v České Lípě odhalena 31. října 1987. Časová schránka tak pod ní zůstala ukrytá téměř 37 let. Objevili ji pracovníci města při odstraňování kamenného podstavce kvůli úpravě celého prostoru.

Otevření se ve středu 22. května kromě představitelů města účastnili i ředitel Státního okresního archivu Česká Lípa Petr Kozojed a ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeňka Vitáčka. „Obsahovala papírové dokumenty ve dvou plastových deskách, bohužel značně poškozené vlhkostí. Obsah město předalo řediteli archivu k dalšímu zkoumání a restaurování,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Jak se ukázalo, schránka nebyla dostatečně pevně uzavřena a papírové dokumenty byly uvnitř jen volně vložené do plastových desek, které nezabránily jejich poškození kvůli vlhkosti.

Na novodvorské kozí farmě manželů Krejzových se ukrývá nečekaný poklad: rozsáhlá sbírka polévkových mís.
Nejen mléko a sýry. Kozí farma ukrývá unikátní sbírku, která je největší v zemi

Ve schránce se našla zakládací listina, která obsahuje informace o soše jako takové, o městě a jeho tehdejších představitelích a také informace o plánech do budoucna až do roku 2000. Také informace o architektonickém řešení sochy a Českolipský nástup z 24. září 1987. V nejlepším stavu se zachovaly právě noviny. V českolipském archivu se nyní pokusí listiny zachránit.

„Měli jsme informaci, že by v podstavci měla schránka být. Měli jsme proto radost, když jsme ji opravdu objevili. Jsem zvědavá, jestli se podaří listiny zachránit. Máme určité štěstí, že kopie zakládací listiny mají v českolipském archivu uložené a díky tomu víme, co listina obsahuje. Pokud se dokumenty podaří zachránit, rádi bychom u příležitosti letošního třicátého pátého výročí sametové revoluce uspořádali drobnou výstavu, aby se občané na listiny mohli přijít podívat,“ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

Slavnostního odhalení sochy V. I. Lenina se v říjnu 1987 účastnila i delegace vedená tajemníkem ÚV KSČ Vasilem Bilakem a delegace z družebních okresů Hainichen a Alexandrov. Autorem sochy byl zasloužilý umělec akademický sochař Ludvík Kodym, profesor VŠUP Praha. Autorem architektonického řešení byl Jan Sedláček, vedoucí katedry architektonické tvorby FA ČVUT Praha.

Polární záře na Českolipsku.
OBRAZEM: Polární záře nad Českolipskem. Nebeská show, která brala dech

Socha se na svém místě v Děčínské ulici příliš dlouho neohřála. Již 12. dubna 1990 totiž rada tehdejšího národního výboru uložila technickým službám sejmutí sochy Lenina i Rudoarmějce a jejich řádné uložení do depozitáře.

Ačkoli se v minulosti uvažovalo o prodeji sochy či jejím roztavení, do dnešního dne zůstala nepoškozená, uložená ve skladovacích prostorách města. Naposledy ji mohli občané vidět v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce v roce 2019. Zpřístupnit veřejnosti ji město plánuje i letos v listopadu, a to v rámci oslav 35. výročí sametové revoluce.

Podívejte se: Zámek ve Stráži pod Ralskem přivítá návštěvníky. Otevřeno bude o víkendech

Zdroj: Deník/Miloslava Kroužková