Soud v České Lípě projednával znásilnění mladé ženy, ke kterému došlo 10. září 2022 nedaleko známé diskotéky Bílý Kámen v Doksech. Pachatel se po vynesení rozsudku, který ho poslal do vězení a uložil mu zaplatit poškozené dívce odškodné, dovolal. Oběť popsala útok jako traumatizující zážitek.

Soudce vyměřil nepodmíněný trest v délce 3 let ve věznici s ostrahou 21letému muži, který měl znásilnit 18náctiletou dívku nedaleko Máchova jezera.

Dle výpovědí svědků mladík, který si odpykával podmíněný trest za ublížení na zdraví a výtržnictví, užil v osudný den více alkoholu. Ten je u něj spouštěčem agresivity. Poté strkal do jiných návštěvníků v sále a na domluvu ostrahy nereagoval.

„Museli jsme ho vystrkat ven z prostoru diskotéky,“ uvedl vyhazovač, který u českolipského soudu svědčil. Obžalovaného znal už z dřívějška. Sám s ním v minulosti zažil drobné potyčky. „Dohadovali jsme se spolu na téma, kdo je větší chlap a podobně,“ zavzpomínal na potřebu něco si dokázat, kterou obžalovaný Jan H. občas míval.

Podnapilý muž se následně před budovou diskotéky pokoušel navázat hovor s mladou dívkou. „Tvrdil jí, že není Cikán, nýbrž Ital,“ uvedl zmocněnec poškozené.

Pohřešovaná Vanesa Čonková.
Policie pátrá po dívce z České Lípy. Z návštěvy se nevrátila do dětského domova

Ta mu ale odvětila, že o konverzaci nemá zájem. To se mladíkovi nelíbilo a ženu i přes její odpor vtáhl do lesa. „Byl tak veliký, nemohla jsem se ubránit,“ uvedla ve výpovědi poškozená.

Snažila se vytáhnout z kabelky pepřový sprej, ale nedařilo se jí ho nalézt. Muž po ní vyžadoval orální styk. Na verbální projevy odmítnutí ani na odstrkávání nebral ohled. Chytil dívku za krk, roztrhl její oblečení, strhl kalhoty a vykonal na ní pohlavní styk ve formě soulože.

Žena v šoku poté vyběhla z lesa. Se slzami na tváři se svěřila dvěma kolemjdoucím, že byla okradena, znásilněna a potřebuje telefon, aby mohla kontaktovat policii.

Přivolaný policista u soudu uvedl: „Dechová zkouška prokázala alkohol, ale podnapile nepůsobila. Byla zmatená, plakala a nemohla uvěřit, že se to vůbec stalo.“ Dívka policistům ukázala směr v lesním porostu, kde byly poházené její osobní věci. Policisté jí podali brýle, bez nichž velmi špatně viděla.

Psycholožka Kateřina Neradová.
Špatný konec se někdy dozvídáme ze zpráv, říká dobrovolnice z Bílého kruhu

Zatímco žena vypovídala v průběhu celého procesu stále stejně, mladík měnil výpovědi dle úrovně nalezených důkazů. Nejprve tvrdil, že k pohlavnímu styku vůbec nedošlo. Když expertíza prokázala opak, přišel s tím, že po sexuálním kontaktu sama toužila.

Předseda senátu Pavel Kříž vysvětlil, že dívce byla poskytnuta krátkodobá ochrana od policie. „Poškozená byla vyslýchána bez přítomnosti obžalovaného a v této části řízení byla z jednací síně vyloučena i veřejnost. Hlavní líčení probíhalo bez přítomnosti veřejnosti z důvodu ochrany zájmů svědkyně a zároveň poškozené,“ upřesnil.

Kvůli tomu, že dívka utrpěla psychickou újmu, začala být uzavřená. Vůči okolí projevuje ostražitost, pociťuje nechuť k intimnímu životu a do dnešního dne trpí strachem, aby agresora náhodou nepotkala.

Státní zástupce požadoval u soudu pro mladíka kromě 2 let odnětí svobody také úhradu nespecifikovaného odškodnění, které by mělo být vyšší, než jsou řády desetitisíců.

Kruhový objezd u českolipské nemocnice.
Těžké zranění cyklisty u nemocnice v Lípě. Strážníci hledají svědky nehody

Po více než dvou hodinách vynesl soudce Pavel Kříž rozsudek: „Obžalovaný byl uznán vinným ze zločinu znásilnění a byl mu uložen nepodmíněný trest ve výměře tří roků se zařazením do věznice s ostrahou. Dále byla poškozené přiznána nemajetková újma ve výši 100 tisíc Kč.“

Poškozená požadovala částku 5krát vyšší, v tom jí ale soud nevyhověl. „V rámci popisu skutku a tomu, jak soud vyslýchal i paní poškozenou mimo účast obžalovaného u hlavního líčení a k rozsahu způsobených následků, byla uznána přijatelná náhrada nemajetkové újmy ve výši 100 tisíc korun. Ve zbytku uplatněného nároku na nemajetkovou újmu byla odkázána na řízení ve věcech občanskoprávních,“ řekl Kříž.

Rozsudek ještě nenabyl právní moci, protože zástupci obžalovaného na místě využili právo na odvolání.

Mohlo by vás zajímat: Špatný konec se někdy dozvídáme ze zpráv, říká dobrovolnice z Bílého kruhu

Zdroj: Ladislava Sdrzallek