Na druhém místě skončily Malé vodní nádrže Habartice a třetí výstavba objektu pro PET/CT v areálu Krajské nemocnice Liberec.

O osudu divadelní budovy se v České Lípě diskutovalo bezmála třicet let. Před dlouhými 14 lety pak započala cesta k současné podobě Jiráskova divadla, která je výsledkem náročné, tři roky trvající rekonstrukce za 197 milionů korun. Začala v listopadu 2020, první návštěvníky scéna přivítala loni v září.

Hlavní sál nabízí komfortnější sedačky a lepší sklon hlediště, který dovolilo zvýšení stropu o necelé dva metry. Divadlo se může pochlubit klimatizací, výtahem, moderní technikou, špičkovým zvukem, novým orchestřištěm, dvěma dalšími sály pro komornější akce, třemi bary a kavárnou.

„Jsem rád, že se město rozhodlo pro rekonstrukci již existující budovy divadla, než aby stavělo na zelené louce a tento dům zůstal prázdný. I když je tu spoustu nového, snažili jsme se zachovat genius loci, který divadlo mělo. To nová stavba zkrátka nenabídne,“ řekl při otevření architekt Adam Kujbr.

Zdroj: Deník/Petra Hámová

Soutěž o stavbu Libereckého kraje pokračuje dál. Do 14. května si lidé počkají na verdikt porotců, kteří všechny přihlášené stavby navštěvují a rozhodují nejen o vítězi hlavní Ceny Karla Hubáčka, ale i o nominovaných a vítězích v dalších třech kategoriích. Osobní prohlídka je důležitou součástí průběhu hodnocení, která doplňuje mozaiku informací získanou z přihlášky.

Porotce zajímají samozřejmě technické a architektonické aspekty stavby, ale důležitý je i kontext realizace. Liberecký kraj v porotě zastupuje radní Jiří Ulvr, který shrnul své zkušenosti: „Každý rok se mezi přihlášenými objeví stavba na první pohled nevýrazná, u které ale objevíme velký společenský přesah. Letos nás takto překvapila například Ulička řemesel v Turnově. Nenápadný průchod mezi ulicemi Antonína Dvořáka a Markova, který ale do města přinesl čilý řemeslnický ruch a brzy se místo stalo vyhledávaným turistickým cílem.“

Jedna z dominant Zákup s bohatou historií, Hotel Habsburg, později Burg a nakonec restaurace Orlík, se dočká obnovy.
Chátrající bývalý hotel Orlík chtějí Zákupy zachránit. Zřícení zatím nehrozí

Všichni nominovaní a ocenění budou slavnostně odtajněni a převezmou si originální ceny v úterý 14. května v Kulturním centru Sever ve Cvikově. Pro vítěze kategorií už se ve sklářské škole v Železném Brodě chystají autorské ceny v podobě skleněných nivel, které navrhl student školy Roman Mareš.

Absolutní vítěz ročníku 2024 se bude moci přihlásit do celostátního ročníku a náklady na přihlášku v takovém případě získá jako součást ceny pro vítěze. Navíc se bude moci pyšnit titulem z jubilejního ročníku.

Mohlo by vás zajímat: Stráž slaví, zámek Vartenberk je přístupný. Budou se tam pěstovat houby?

Zdroj: Ladislava Sdrzallek