Inspirací pro letošní venkovní výstavu byla kniha Jaroslava Panáčka s názvem Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století, která vyšla na konci loňského roku. Prostřednictvím výstavy chce město upozornit na bohatou a významnou tradici kartounek v České Lípě, tedy továren na výrobu bavlněných potištěných látek, které byly pro svoji kvalitu ceněny i za hranicemi naší země.

Výstava vznikla ve spolupráci města Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra, Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a Vlastivědného spolku Českolipska.

„V první polovině 19. století patřila Česká Lípa, hned po Praze, k nejvýznamnějším centrům pro potiskování textilu. Je tedy dobře, že připomínáme právě tuto část historie, která našemu městu přinesla slávu a blahobyt. Výstava je zároveň skvělým nástrojem k tomu, abychom bohatou textilní historii našeho města představili širší veřejnosti,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová a připomněla, že umění potiskování textilu, historickým tiskařským vzorům a historii kartounek je zasvěcené Centrum textilního tisku vedle vodního hradu Lipý.

Kromě deseti barevných panelů, jejichž grafickým autorem je Rudolf Živec a autory textů jsou Jaroslav a Michal Panáčkové, byly na vernisáži výstavy k vidění také ukázkové modely šatů a dalších doplňků, které pracují s historickými kartounkářskými vzory. Ty byly díky moderní technologii z původních vzorníků přeneseny na bavlněnou látku, ze které pak byly modely ušité.

K vidění budou modely v infocentru na náměstí T. G. M., odkud se následně přesunou do Centra textilního tisku. Autorkami oděvů jsou Martina Benešová a Tetiana Kharlova, obě účastnice předchozích ročníků soutěže o Regionální českolipský výrobek roku.

S motivem kartounek chce město pracovat dál. „To, že se nám podařilo přenést staré vzory na látku a z ní ušít šaty, je krásným příkladem, jak historie může v moderní podobě fungovat dál a inspirovat další umělce k jejímu využití a přetvoření. Plánujeme do budoucna vytvořit celou kolekci předmětů s historickými kartounkářskými vzory, které bude možné si koupit. Na projektu budeme spolupracovat s vlastivědným muzeem i vlastivědným spolkem,“ uzavřela Jitka Volfová.

Mohlo by vás zajímat: Kounicův dům se dočká oprav za čtvrt miliardy. Město vybralo dodavatele

Ještě letos by se měla rozběhnout plánovaná rekonstrukce Kounicova domu v centru České Lípy, který vyhořel v květnu 2015. | Video: Deník/Petra Hámová