I přes uspokojivé úspory a kompenzační bonus ze státního rozpočtu hodlá českolipská radnice šetřit na investicích a správě majetku. Strach z tvrdých dopadů pandemické krize, která opět nabírá dech, se promítl i do posledního rozhodnutí zastupitelů. Schválili soubor rozpočtových změn, na základě kterých se letošní příjmy i výdaje města snižují o 42,1 milionu korun. Nejcitelněji se snížení rozpočtu dotklo odboru rozvoje města a investic, kterému se výdaje snížily o více než 19 milionů. Odložená je tak například plánovaná oprava běžeckého oválu na městském stadionu, na kterou měl odbor ve svém rozpočtu vyčleněno 9 milionů.

„S přípravou jsme se rozhodli posečkat, protože se ukázalo, že tam bude potřeba daleko větší zásah, než jsme plánovali. Bude vhodné, abychom obnovu udělali kompletně, to znamená i včetně osvětlení, závlahy. Tato rekonstrukce by tudíž měla přijít na 32 milionů,“ vysvětlila starostka města Jitka Volfová (ANO). Jak uvedla, z dalších původně naplánovaných aktivit také posunuli rekonstrukci vstupu kulturního domu Crystal. O více než 15 milionů korun pak v Lípě snížili také rozpočet odboru správy majetku.

„Lidé jistě pochopí, že některé opravy chodníků posuneme, ale jinak jsme nedělali žádná významnější opatření, která by zasáhla hlavní investice, protože si všichni uvědomujeme, že jsou důležité,“ komentovala Volfová.

„Obávám se, že podzim bude kopírovat jaro v karanténních opatřeních a propad hospodářství a deficit státního rozpočtu se může ještě hodně zvýšit. Kdoví, kolik nakonec budeme mít k dispozici a jak bude třeba znovu výdaje měnit,“ řekl zastupitel Miroslav Hudec (Živá Lípa) „Co se hodnocení úspor týče, tady bych velmi opatrný s nějakými konkrétními závěry,“ podotkl.

Krok k úsporám chápe i bývalý místostarosta a nynější opoziční zastupitel Juraj Raninec (ODS) s tím, že pokud má město kvůli poklesu ekonomiky výrazně snížené příjmy do svého rozpočtu, je logické, že je potřeba snížit i výdaje. Podle jeho názoru je ale od současného vedení neprozíravé, když si před pár měsíci prosadilo výkup několika nepotřebných pozemků a například i budovy bývalé pojišťovny, kterou chce přebudovat na novou úřadovnu. „Jenom výkup tohoto objektu a jeho následná rekonstrukce pro kanceláře úředníků bude stát bezmála sto milionů korun. To jsou peníze, které město nemuselo vydat a mohlo tak lépe čelit nižším příjmům svého rozpočtu,“ prohlásil Raninec.

Příspěvkovým organizacím ulevili

Radní v březnu letošního roku schválili usnesení, kterým se výdaje městského úřadu, příspěvkových organizací a městské policie snížily o deset procent oproti stávajícímu rozpočtu, dovoleno bylo navíc realizovat jen nezbytně nutné nákupy. V srpnu radní své rozhodnutí rozvolnili ve vztahu ke příspěvkovým organizacím, které si mohly ponechat svůj rozpočet v plné výši.

Podle mluvčí radnice Kristýny Kňákal Brožové nebyly rozpočtové změny jediným „koronavirovým“ opatřením, kterým se zastupitelé na svém zářijovém jednání zabývali. Rozhodli poskytnout 30 % slevu na nájemném i podnikatelům, kteří si pronajímají prostory v budovách města, které spravují příspěvkové organizace.