„Na ten nápad mě poprvé přivedl před dvěma lety starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Vyprávěl mi, jak tyhle akce pořádají, a mě to hned zaujalo. Říkala jsem si, že kdybych měla tu možnost, určitě bych se chtěla o něco takového pokusit,“ říká starostka České Lípy Jitka Volfová.

Druhý závod seriálu Autodrom Rally Série 2018/19.
OBRAZEM: Závodníci si na okruhu užili poklouzáníčko

Podle ní senioři často nemají možnost najít pro sebe vhodný program, nemají se kde vzájemně poznávat. V táborech vidí jedno z řešení. „To je výborný nápad, pokud by mi na to stačil důchod, jela bych hned,“ směje se 67letá Jana Dvorská.

JAKO ZA MLADA

Pro každého to ale není. „Naši klienti potřebují 24hodinovou péči, většinou se jedná o lidi upoutané na lůžko,“ podotýká vedoucí domova pro seniory Česká Lípa Helena Holanová.

Asi před pěti lety si spolu sedly dvě zkušené organizátorky Adéla Marková a Jana Kalousová a řekly si, že když zvládnou dělat dětské tábory, mohou podobnou možnost nabídnout i starším lidem. Úspěch se dostavil. „Jsou to ty nejmilejší tábory. Sejde se tam vždy parta výborných lidí. Baví se a vrací do mladých let,“ líčí Jana Kalousová.

Bezdomovec. Ilustrační foto.
Bezdomovci v kraji se chtějí v mrazu zahřát, pak málem uhoří

Marková s Kalousovou se podílejí na organizaci seniorských táborů na Poslově Mlýně u Doks. Probíhá to úplně stejně jako klasický tábor, jen v lehkém retro stylu. „Jedeme dva modely. Jeden je jen pro seniory, ten druhý pro babičky a dědečky s vnoučátky. To je velmi oblíbený tábor, protože se dnes maminky často z různých důvodů bojí posílat své děti samotné,“ uvádí pořadatelky.

BOJOVKA I MAŠKARNÍ

A jaký je program? Nechybí rozcvička, pak si jdou táborníci zaběhat do lesa, dělají bojovku, mají maškarní ples i diskotéku. A prarodiče rozhodně nemají vnoučata „na krku“ pořád, o část programu se dětem starají běžní táboroví vedoucí. A asi se to dost líbí. Kvůli velkému zájmu dokonce k areálu pod Bezdězem přidali na sezonu 2019 možnost vyrazit také do Kytlice. „Okamžitě to zmizelo,“ dodává Jana Kalousová.

Že města a obce lehce suplují cestovní kanceláře, není žádná novinka. Namátkou ze Skalice u České Lípy nebo z Prysku každý podzim vyráží zvláštní linka na Zahradu Čech, i samotná Česká Lípa už mnoho let pořádá různorodé výlety převážně pro seniory. Třeba na vánoční trhy a slavnosti do partnerských měst.

V České Lípě si koledy s Deníkem zazpívalo asi 300 lidí. Zpívalo se na náměstí T. G. Masaryka.
FOTO: Česká Lípa zpívala s Deníkem koledy. Zpěváci se sešli i na náměstí

OSLOVÍ PROFESIONÁLY

Uspořádat tábor ale není jako poslat autobus do Mittweidy. „Uvažovala jsem o tom, že bychom oslovili nějaké centrum, které s tím zkušenosti má. Hlavní síla organizátorství by ale byla na městě,“ vysvětlila starostka Volfová.