Městská knihovna se přestěhuje do kulturního domu Crystal. Rozhodli o tom českolipští zastupitelé s tím, že zahájí projektovou přípravu úprav v prvním a zejména ve druhém patře kulturního domu.
Jak vysvětlila ředitelka knihovny Dana Kroulíková, jednou z možností je rekonstrukce stávající knihovny na náměstí. Tento objekt ale nevyhovuje nejen svým technickým stavem, ale i organizací, kdy jsou jednotlivá oddělení samostatně v různých patrech. Bezbariérový přístup je možný pouze do oddělení beletrie pro dospělé v přízemí. Přístup do oddělení naučné literatury a dětské literatury v 1. a 2. patře není pro vozíčkáře možný vůbec, pro kočárky a starší občany je velmi problematický.


V Crystalu jsou nevyužité prostory


„V kulturním domě Crystal je v současnosti využíván pouze víceúčelový sál se zázemím, kino a část kancelářských prostor. Pro městskou knihovnu by mohlo být využito druhé nadzemní podlaží a část prvního nadzemního podlaží o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních,“ uvádí Hana Durová z odboru majetku a investic.
Zastupitelé posuzovali hned několik návrhů řešení. Od nejlevnějšího za cca 4 miliony korun (Projektový atelier HBV s.r.o.) až po nejdražší – od architektů Janďourka a Medlíkové (83 milinů korun). Zastupitelé právě tento návrh posvětili a pověřili úředníky, aby pokračovali v přípravách.
„Žádáme o peníze z Evropských fondů,“ uvedla starostka Hana Moudrá.
Jediným, kdo se vyjádřil proti přemístění knihovny, byl zastupitel Petr Skokan. „Bude pokračovat vybydlování náměstí, odejdou další lidé z centra. Vystěhovat knihovnu je nekoncepční, chci vědět, co v těch prostorách bude,“ řekl Petr Skokan. „Herna,“ odtušil lakonicky Karel Tejnora.
Výhodami nových prostor podle Dany Kroulíkové bude bezbariérovost všech oddělení knihovny, dostupnost z MHD, blízkost velkého parkoviště. Nová dispozice umožní zřízení centrálního výdejního pultu, který není tak náročný na zajištění obsluhy jako obsluha jednotlivých oddělení knihovny.