Pro centrum, kde se budou v budoucnu školit odborníci na kybernetickou a informační bezpečnost, v letošním roce vznikne projektová dokumentace a kraj společně s agenturou hledá dotační příležitosti, které by bylo možné využít pro samotné zřícení centra. Zkušenosti s rozjezdem projektu přijela do České Lípy načerpat delegace z Pardubického kraje a zástupci Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové.

Kolegům předali zástupci Libereckého kraje zkušenosti s rozjezdem Juniorního centra excelence kybernetické bezpečnosti, ale i s jeho filosofií, s uvažovanou náplní vzdělávacích programů a se zaměřením nejen na studenty českolipské školy, ale i na další subjekty v regionu. „Liberecký kraj se o vznik projektu zasadil v době covidu, kdy bylo téma kybernetické bezpečnosti velmi aktuální v souvislosti s útoky na česká zdravotnická zařízení. Po invazi na Ukrajinu o nutnosti investic do vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti snad již nikdo nepochybuje,” řekl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Předání IT ceny.
Jak na kybernetické útoky? To ukáže centrum v České Lípě

Ve třetím největším městě Libereckého kraje proto vznikne projekt strategického významu.  „Vybudujeme zde centrum pro vzdělávání studentů a pedagogů, v dalších fázích zacílíme na firmy, instituce veřejného sektoru a na další zájemce o dané téma. Vznikne tu tolik potřebná infrastruktura pro výuku prevence a obrany před kybernetickými útoky,” dodal Jiří Ulvr.

Kybernetická kriminalita ve světě podle některých statistik již od půlky minulé dekády předehnala tu klasickou. V objemu peněz, které zločinci v kyberprostoru protočí, i v ziskovosti. Z digitálního světa se navíc v posledních letech stalo líté bojiště hybridních válek. Obojí nutí státy a jejich samosprávy reagovat.

„Svět se mění, přesouvá se do online prostředí a ruku v ruce s tím roste riziko kybernetických hrozeb,” uvedl před časem Petr Veselý, ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě, kde bude centrum fungovat. „V souvislosti s jeho vznikem nás čeká modernizace infrastruktury. Nejvíc ovšem budeme muset zapracovat na vzdělávání a měkkých dovednostech,“ doplnil Veselý.