Pro cyklistiku netřeba vlastního kola. Třeba s takovým heslem mohly před lety České dráhy otevírat svoje půjčovny kol. V Libereckém kraji je mají už několik let v Doksech a v Mimoni, nyní přibude další, a opět na Českolipsku.

„Novinkou letošního roku je otevření půjčovny ve stanici Česká Lípa Střelnice, a to od 1. května,“ říká mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Půjčovny v Doksech a v Mimoni se ale zájemcům otevřou už v sobotu 31. března a kola zde budou k dispozici sedm dní v týdnu až do konce října.

Že mají půjčovny mezi lidmi úspěch, potvrzují i loňská data. „Celkem jsme v Libereckém kraji loni půjčili 174 kol, převážnou většinu v Doksech,“ uvádí Pistoriusová. Předminulou sezonu se počet vypůjčených kol vyšplhal na více než 200. I v roce 2016 se větší oblibě těšila provozovna u Máchova jezera. Právě Máchův kraj je totiž oblíbeným cílem cykloturistů, nabízí hustou síť cyklostezek i zajímavé cíle pro výlety. „Vydat se na výlet s vypůjčeným kolem je pohodlné a přináší to řadu výhod. Zákazník se nemusí vždy vracet na místo startu svého výletu. Na vybraných tratích přepravuje vypůjčené kolo zdarma, může svůj cyklovýlet kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích,“ dodává mluvčí.

Půjčovat si kola na nádraží v Doksech si zvykla i Liberečanka Petra Pokorná. „Jezdíme k Máchovu jezeru už řadu let a díky této službě nemusíme složitě vozit naše kola s sebou. Je to fajn a pohodlné,“ vysvětlila.