Nyní padlo poslední slovo městského úřadu o tom, které nápady jsou podle předem daných pravidel uskutečnitelné v příštím roce. Prošla jich asi polovina. „V tuhle chvíli jsme autory seznámili s tím, jak celý projekt participativního rozpočtu bude pokračovat,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města a investic Jolana Nebřenská.

NÁPADY UKÁŽE VÝSTAVA

Organizátoři takzvaného participativního rozpočtu nyní v základní umělecké škole připravují výstavu návrhů. Odstartuje vernisáží 10. října a potrvá necelý měsíc. V tu chvíli převezme otěže široká veřejnost, konkrétně občané České Lípy starší 16 let s platným občanským průkazem. Do 26. října budou moci přidělovat jednotlivým návrhům hlasy.

Mezi realizovatelnými projekty je pestrá směsice myšlenek od pokrytí hlavního českolipského náměstí bezplatnou Wi-Fi až po doplnění osvětlení v různých lokalitách. Na výběr jsou dále návrhy na všemožná hřiště, sportoviště a okrašlovací prvky nebo umístění plastiky podle návrhu Pavla Danyse před kulturní dům Crystal.

„Já bych vám dala hlas všem,“ prohlásila na setkání s autory návrhů starostka České Lípy Romana Žatecká. To ovšem nemůže, každý hlasující totiž bude mít možnost podpořit maximálně sedm z dvaadvaceti zveřejněných návrhů. Všechny je možné zhlédnout už teď na webu www.tvorimemesto.cz.

„Aby měl návrh šanci na realizaci v roce 2019, musí v hlasování obdržet minimálně 30 hlasů,“ stojí v pravidlech. „Vyhrát“ tedy mohou úplně všechny realizovatelné návrhy.

Město dává autorům volnou ruku při propagaci. Mohou použít sociální sítě a na vernisáži dostanou možnost svůj návrh lidem osobně představit. Město Česká Lípa přispěje použitím svých komunikačních kanálů a autorům poskytlo také letáky propagující chystanou výstavu a celý projekt, které mohou podle libosti rozdávat lidem či vkládat do schránek.

Neuskutečnitelné návrhy, které prvním kolem neprošly, by se daly shrnout do třech skupin. „Část návrhů už město samo realizuje nebo se k realizaci chystá, jiné byly proti pravidlům zcela z principu. Třeba návrh na výstavbu KFC, to opravdu nelze ze strany města realizovat,“ poznamenala Jolana Nebřenská.

Poslední nerealizovatelnou skupinu pak tvořily projekty nákladnější než stanovený limit půl milionu korun. „Daly by se brát jako podnět pro další velké investice města, nikoli jako malý projekt do participativního rozpočtu,“ dodala Nebřenská. Typicky se jednalo o výstavbu nových chodníků či propojení městských částí.