Tradiční českolipský hotel, postavený v době předválečného Československa, nebyl nikdy majetkem města. Nyní jej podle katastru nemovitostí vlastní podnikatel Svatopluk Čech z Prahy. „Nový majitel se dohodl se společností Bombardier, která zde bude ubytovávat zahraniční pracovníky z Indie a Ukrajiny. Restauraci chce zrekonstruovat a nabídnout k pronájmu,“ informovala starostka České Lípy Jitka Volfová s tím, že hotelový sál bude majitel ještě po dobu dvou let pronajímat bývalému vlastníkovi k dosavadním účelům.

Současný majitel má záměr sál opravit a zachovat jeho prvorepublikový ráz. Nového nájemce sálu bude tedy hledat za dva roky. „Proto jsem otevřela i otázku o možnosti, že by se o pronájem sálu mohlo ucházet město Česká Lípa. Také mám už dohodnutou schůzku s firmou Bombardier, kde probereme i problematiku příchozích zahraničních dělníků,“ sdělila Volfová.

MÁ SVÉ KOUZLO

Zakladatelka a vedoucí proslulé taneční skupiny Tutti Frutti z České Lípy Kateřina Kohoutová potvrzuje, že oblíbenost Merkuru a jeho sálu přetrvává i nyní. „Merkur měl, má a vždycky bude mít své kouzlo. Díky dvěma galeriím krásně pojme spoustu lidí a všichni vidí na parket, což je prakticky nejdůležitější na plese samotném. Věřím, že tato tradice bude přetrvávat dál, ať už bude sál pronajímat kdokoliv,“ podotkla Kohoutová.

Vášnivá diskuse se nad zvěstí o budoucnosti hotelu rozvinula i na sociální síti. Nenávistnými komentáři je pobouřen třeba Tomáš Medelský: „Copak sem jedou nějaký imigranti nebo teroristi? Víte, kolik je v Lípě ubytoven a penzionů blízko škol a kde žijí takové a ještě horší existence už několik let? Problém bych fakt neviděl v těch cizincích. Naopak jsem rád, že se město angažuje v této věci a s Bombardierem vyjednává,“ píše Medelský.

Panika je zbytečná i podle policistů. Ve čtvrti kolem hotelu a blízké základní školy neregistrovali strážníci žádné větší problémy. „Bezpečnostní situace se nijak nevymyká ostatním částem města,“ potvrdila mluvčí městské policie Eva Vlastníková. Problémy se zde dlouhodobě vyskytují pouze při zábavách a plesech, kdy strážníci řeší rušení nočního klidu v přímém okolí Merkuru. „Situaci budeme monitorovat a v případě potřeby tam zvýšíme dohled,“ slíbila Vlastníková.

Někteří lidé si uvědomují, že ke konfliktům by mohlo docházet z neznalosti a nedostatku informací. „Obavu z nových cizinců mám, mají jiné zvyky, proto je potřeba je učit, aby se přizpůsobili. Vhodné by bylo zajistit rozšíření podvědomí o takové skupině mezi obyvateli a zároveň rozšířit základní informace o přicházejících národnostech,“ zmínila Lenka Rajsiglová, která v továrně společnosti Bombardier vyrábějící vagony pracuje.