Supermoderní lůžka pro pacienty a nové přístroje na operační sály lékařům. Velké nákupy, které mají opět o něco více pozvednout prostředí českolipské nemocnice, chystá její vedení. Díky dvěma projektům, na jejichž realizaci nemocnice sehnala dotace v hodnotě dohromady více než šestnácti milionů korun z Regionálního operačního programu.

Revoluční novinkou nejen pro pacienty, ale i zaměstnance nemocnice bude hlavně moderní systém pro komunikaci s nemocným na lůžku a zdravotní sestrou. Zařízení „sestra pacient" totiž umí zajistit nejen funkci zvonku, ale zprostředkuje také obraz a zvuk.

„Moderní komunikační systémy pacientům zároveň umožňují poslech zábavného programu, připojení k jednotné telefonní síti nebo internetu," jmenuje výhody zařízení mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Nová lůžka

S novým systémem souvisí také nákup desítek nových polohovacích lůžek, která nahradí ty dosloužilé. „Stará lůžka budou za nová vyměňovaná napříč celou nemocnicí. Nyní připravujeme výběrové řízení na zhotovitele projektu. Jeho výsledek by měl být jasný letos v prosinci," uvádí Pokorný.

Projekt „Komunikace a mobilita bez bariér" spolkne bezmála šest milionů korun. O dalších téměř pět milionů více bude stát vylepšení technického zázemí centrálních operačních sálů.

Tato investice potěší především lékaře, kterým se tak do rukou dostanou nové generace důležitých přístrojů potřebných při operacích. Například pro anestezii plánuje nemocnice pořídit rovnou tři kusy nových zařízení.

Výběrové řízení

Dvě, která umí plně monitorovat životní funkce pacienta během operace, jeden anesteziologický přístroj bez monitorace a nakonec speciální ultrazvuk pro anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Na sálech se dále objeví dva nové operační stoly a tři endoskopické věže. Ty tvoří nedílnou součást takzvaného endoskopu, který se používá především při operaci nebo vyšetření tlustého střeva.

Schválení obou dotací obdržela českolipská nemocnice teprve před pár týdny. Oba projekty nyní čeká výběrové řízení na jejich zhotovitele. Komu nemocnice svěří významnou modernizaci nemocničního prostředí, má být jasné nejdéle letos v prosinci. „Nákup a instalaci přístrojů plánuje nemocnice dokončit do června příštího roku," upřesňuje Pokorný.