Hlavně, aby dítě bylo zdravé, přejí si všichni nastávající rodiče. Když komplikace po porodu přeci jen nastanou a maminky si s dětmi musí pobyt v nemocnici protáhnout déle, než plánovaly, budou mít v České Lípě nyní veškerý komfort.

Nemocnice s poliklinikou dokončila modernizaci pokojů na novorozeneckém oddělení a podobných úprav se v blízké době dočká také gynekologie a jednotka intenzivní péče (JIP). „Chtěli jsme pokoje upravit tak, aby byly co nejpohodlnější. Každý z nich má vlastní sociální zařízení i malou kuchyňku s ledničkou,“ říká ředitel nemocnice Pavel Marek. Součástí vybavení jsou také moderní polohovatelná lůžka a křeslo pro kojení.

Maminkám a malým pacientům budou k dispozici čtyři pokoje dva dvoulůžkové a dva jednolůžkové. Všechny v bezprostřední blízkosti JIP. „Snažíme se vycházet vstříc a nepřerušovat kontakt matky s dítětem. I když je umístěné na jednotce intenzivní péče, má tam matka přístup. A naopak, pokud dítě nepotřebuje udržovat základní životní funkce, přivážíme ho na určitý čas na pokoj,“ dodává vrchní sestra pediatrie Jitka Jelínková.

Podobně jako novorozenecké oddělení čeká kompletní rekonstrukce i další prostory v 8. patře českolipské nemocnice. V současné době se už pracuje na přesunu JIP. „Do prostor, které nyní slouží jednotce intenzivní péče, se poté přestěhuje ze šestého patra celá gynekologie,“ upřesňuje ředitel nemocnice. Moderního hávu by se v budoucnu měly dočkat také všechny pokoje zdejší porodnice. „Nemocnice stále hledá partnery na pokračování rekonstrukce, úspěšná už byla například u některých měst a obcí,“ připomíná mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

Úpravy porodnice jsou nezbytné i kvůli narůstajícímu počtu porodů. Ten způsobilo především loňské uzavření porodnice v Rumburku na Děčínsku, odkud nastávající matky míří nejčastěji právě do České Lípy. „V loňském roce jsme měli 1105 porodů, letos je to zatím každý měsíc kolem stovky,“ dodává Amrichová.

Do přestavby pokojů na novorozeneckém oddělení se nemocnice mohla pustit díky výtěžku z letošního hejtmanského plesu. Kraj z něj do své nemocnice v České Lípě poslal přes 760 tisíc korun. Mezi dárci, kteří rekonstrukci dotčených pokojů konkrétně podpořili, patřil právě Liberecký kraj, dále nadační fond Dům Ronalda McDonalda a společnosti Kitl a Proma Reha.