Dvanáct let se o tom jen mluvilo a dalších třináct měsíců to trvalo zrealizovat. Budovy Nemocnice s poliklinikou v České Lípě jsou konečně zateplené. Stárnoucí baráky díky tomu získaly novou, atraktivní tvář.

Převládající perlová bílá, mezi ní přitažlivá zelená na budově polikliniky i nemocnice a výrazná žlutá, která vystupuje z dětského pavilonu. Areál Nemocnice s poliklinikou v České Lípě se už nyní rozsvítil barvami, i když k oficiálnímu zakončení rekonstrukce dojde až v září.

O zateplení mluvil už ředitel Tvrzník

Ze staveniště, ve kterém nemocnice dokázala už více než rok i s omezeními dobře fungovat, vystoupilo „sexy" zdravotnické zařízení. Výrazná barevná proměna nemocnice je vidět na první pohled z mnoha míst České Lípy.

„Nemocnice se neproměnila jen barvami na fasádě. Výsledek se projevuje i na kvalitě směrem dovnitř. Konec průvanu a zatékání vody, a důležité je i rapidně nižší množství prachu," popisoval ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Pod jeho vedením se podařilo venkovní rekonstrukci nemocnice zahájit a hlavně za plného provozu „špitálu" dovést do konce.

Úniky energií přitom byly palčivým problémem, se kterým se potýkalo celé roky hned několik ředitelů, počínaje Jaroslavem Tvrzníkem, který nutnost zateplení jako první pojmenoval.

Velkou zásluhu na zateplení má předchozí vedení nemocnice v čele s ředitelem Petrem Chmátalem. Toho v roce 2009 sice bez výběrového řízení a dost netransparentně dosadili do České Lípy tehdejší vládci v Libereckém kraji z ČSSD. Chmátal a jeho nejbližší tým (finanční ředitel Martin Říha a provoznětechnický ředitel Stanislav Cenek) měl ale vcelku brzy výsledky.

Hned v roce 2010 získal na zateplení dotaci z operačního programu Životní prostředí. A začal s Libereckým krajem vyjednávat o tom, jak financovat zbytek, resp. větší část nákladů.

Dnes Chmátal zateplení v České Lípě příliš komentovat nechce. „Je to pro mě uzavřená kapitola," brání se ex-ředitel. Na dotaz, jestli necítí křivdu, když zateplení dokončují jiní, řekl: „ V České Lípě jsme zařídili celou řadu věcí, které se tam až po našem odchodu otevřely. Nikdo neměl dost vstřícnosti, aby nás, co jsme za to bojovali, pozval třeba na otevření digitalizovaných rentgenových provozů nebo přístrojů iktové jednotky. Takže zateplení už ani komentovat nehodlám."

Současné vedení už nyní ve spolupráci s Libereckým krajem hledá řešení, jak zvládnout další dlouhodobý problém nemocnice: rozvody. Především havárie rozvodů vody jsou časté a nemocnici stojí jejich odstraňování zbytečné peníze. Potřebná je kompletní rekonstrukce rozvodů studené a teplé vody, požárního vodovodu, splaškové kanalizace a dešťové kanalizace. Rovněž obnova toalet, umyvadel, koupelen, sprch a pisoárů pro pacienty a zdravotnický personál.

Českolipská nemocnice a zateplení v datechDuben 2001 – Poprvé se o modernizaci a stavebně technické rekonstrukci začalo mluvit v roce 2001, když objemovou studii představil tehdejší ředitel nemocnice Jaroslav Tvrzník. Už tehdy upozornil, že prioritou je zateplení nemocnice, protože náklady na energie jsou obrovské
Květen 2001 – Vyšla hodnotící zpráva Libereckého kraje, který měl od roku 2002 převzít doposud státní nemocnice. Stavebně-technický stav zařízení v Lípě zpráva hodnotila jako „katastrofální".
Červenec 2001 – Denní tisk píše, že nemocnici v Lípě trápí špatná střecha a úniky tepla
Prosinec 2005 – Do České Lípy přijeli odborníci z partnerského norského kraje More og Romsdal. Zabývali se tím, zda může nemocnice „převzít"  technologii ekologického zateplení budovy
Listopad 2006 – Více než o zateplení se mluví o rekonstrukci strojoven vzduchotechniky, na kterou mají přispět i takzvané norské fondy
Zateplení přineslo i změnu vzhledu. Dříve odpudivé baráky vypadají atraktivně a září barvami.Prosinec 2007 – Agentura ČTK vydává zprávu se slibným titulkem „Chátrající nemocnici čeká oprava". Zpráva začíná větou: „Výměnou špatných oken odstartuje v příštím roce velká a nezbytná rekonstrukce chátrající českolipské nemocnice." Agentura přitom citovala ředitele Marcela Zhorného a nemocnice si na výměnu oken počkala ještě bezmála šest let
Květen 2009 – Senátor Karel Kapoun poskytl Českolipskému deníku rozhovor s výmluvným titulkem „Je čas najít peníze na obnovu nemocnice."
Listopad 2009 – Čtyřem nemocnicím v Libereckém kraji se podařilo získat dohromady 300 milionů korun z EU. Nemocnice v České Lípě nezískala ani korunu.
Únor 2010 – Opět zpráva ČTK. Nemocnice v Lípě chce za 160 milionů zateplit budovy.
Červen 2010 – Nemocnice uspěla se svou žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, evropské a státní fondy na projekt dají zhruba 42,5 milionu korun.
Září 2010 – V nemocnici se po letech něco děje. Otevírá se moderní multioborová jednotka intenzivní péče, jejíž vybudování vyšlo na bezmála 39 milionů korun, má deset lůžek a nachází se v prostorách bývalého ORL. Její vybudování si vynutila VZP, která odmítala proplácet velké ortopedické operace.
Červen 2012 – Kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci se krajský zdravotní výbor zabývala otázkou, zda není lepší místo naddimenzované nemocnice postavit v České Lípě úplně novou za 800 milionů až 1,2 miliardy korun.
Srpen 2012 - Krajští zastupitelé rozhodli, aby se Liberecký kraj zaručil za úvěr pro českolipskou nemocnici, který využije na pokrytí zateplení
Leden 2013 – Zateplování se odkládá. Krajem najatá organizace Benefit Energy přišla s tvrzením, že cena zateplení v Lípě je o 30 milionů předražená
Únor 2013 – CL-Evans navrhuje, že nemocnice zateplí o 25 milionů levněji
Únor 2013 – Další změna. Kraj za úvěr nemocnici ručit nebude. Naopak chybějící část sám zaplatí
Duben 2013 – Dozorčí rada nemocnice v čele s českolipskou starostkou Hanou Moudrou odvolala vedení nemocnice, které projekt zateplení připravilo a získalo na něj evropskou dotaci. Dozorčí rada to zdůvodnila ztrátou důvěry a dokonce i špatnou komunikací s obvodními lékaři (sic!)
27. července 2013 - Začalo zateplování nemocnice