Opozici to s referendem v České Lípě nevyšlo, jak předpokládala.

Referendum o pokračování stavby venkovního koupaliště sice prošlo, ale posunutí termínu lidového hlasování mimo volbu prezidenta republiky nastolilo otázku, jestli se podaří dosáhnout potřebné pětatřicetiprocentní účasti oprávněných voličů. Těch je v České Lípě necelých třicet tisíc.

Dvakrát k urnám

Aby referendum bylo pro město závazné, je v neděli 28. ledna potřeba účast více než deseti tisíc lidí. Přitom den předtím se zavřou dveře volebních místností při druhém kole prezidentských voleb. Už samotný fakt, že budou muset v krátkém čase možná i potřetí k urnám, může plno občanů odradit. Navíc se jistě najde řada lidí, které nějaký bazén vůbec nezajímá.

Pro ně by mohlo referendum zatraktivnit nastolení dalších čtyř investičních otázek. Ty jako protinávrh opozičního záměru přidal společně se změnou termínu místostarosta Juraj Raninec (ODS).

„Když už vynaložíme nemalé náklady, bylo by dobré zjistit od občanů názor i na další otázky,“ podotkl Raninec směrem k „ceně“ referenda okolo 800 tisíc korun.

Vedoucí správního odboru Městského úřadu Petra Dolečková vysvětlila, proč by bylo referendum během 1. nebo 2. kola prezidentských voleb komplikované, ne-li nemožné. „Musíme zachovat 44 komisí a jednu místní, přičemž komise musí mít minimálně čtyři členy. Dohromady by to znamenalo 184 lidí navíc,“ vysvětlila s tím, že v současnosti úřad stále nemá obsazená místa v komisích ani pro samotné volby prezidenta.

Kam s penězi?

Chcete, aby město vystavělo knihovnu v prostoru bývalého hostince na Jeřábkově náměstí? Chcete, aby opravilo Jiráskovo divadlo? Chcete, aby koupilo vyhořelý Kounicův dům? A co rozhlednu na Špičáku? To jsou zjednodušeně čtyři otázky, které doplní hlasování o pokračování výstavby venkovního koupaliště v Barvířské ulici.

My vám v Českolipském deníku všech pět záměrů před referendem samozřejmě podrobně představíme. Ti, kdo Deník nečtou, budou mít cestu k informacím o něco komplikovanější.

Neúprosná uzávěrka

Návrh zastupitele Petra Jeníka (Piráti), aby se referendum ještě posunulo, nebyl přijat. Referendum oddálit do poloviny února navrhoval kvůli možnostem a uzávěrkám Městských novin. V dřívějším termínu totiž není možné uskutečnit jeho podnět informovat voliče rovnoměrně o kladech a záporech otázky referenda v měsíčníku, který chodí zdarma do schránek většiny domácností.

„Odpůrci i zastánci bazénu by dostali jednu stránku a lidé by mohli obě varianty porovnat,“ obhajoval svůj nápad Jeník ještě před protinávrhem místostarosty Ranince. Další posunutí termínu do upraveného návrhu referenda zastupitelé nepřijali, stejně jako referendum navržené komunisty. To mělo zjistit, zda si Českolipané přejí, aby město investovalo do vyčištění koupaliště v Dubici. 

Na konkrétních možnostech informování občanů o referendu nyní vedení města pracuje. "Budeme se v jednotlivých bodech snažit omezit na fakta," podotkla k tomu starostka Romana Žatecká. V úvahu by mohlo kromě webu a Facebooku města připadat také využití výlepových ploch či rozeslání letáků do schránek.