Předpověď počasí pro Liberecký kraj není na víkend příznivá. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude počasí v regionu ovlivňovat rozsáhlá tlaková níže a s ní spojené frontální rozhraní postupující od jihu.

Počasí na pátek: Oblačno, postupně až zataženo, během dne od jihu až zataženo, odpoledne postupně na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 až 23 °C, na horách 16 až 19 °C. Slabý proměnlivý, postupně severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na sobotu: Zataženo s deštěm nebo občasným deštěm, ojediněle bouřky. Později odpoledne od jihovýchodu ubývání srážek. Nejvyšší denní teploty 16 až 19 °C, na horách 12 až 15 °C. Slabý proměnlivý, během dne jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na neděli: Oblačno až zataženo, ráno a dopoledne přechodně na většině území s občasným deštěm, odpoledne od severozápadu přeháňky, místy bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C. Slabý, během dne mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Pořadatelé mění na poslední chvíli programy a ruší akce

Jako jedni z prvních se rozhodli Dětský den zrušit v Doksech. Kulturní organizace oznámila nemilé opatření už ve středu. Sobotní progam v areálu tamního zámku měl být v letošním roce jednou z top akcí ve městě u Máchova jezera.

„Mimo jiné jsme se rozhodli letos zaplatit veškeré atrakce sami, což je finančně nákladná záležitost, aby malí oslavenci mohli vyzkoušet vše, co je láká a peněženky rodičů tolik neplakaly. Ale pořádat některé akce v dešti se prostě nevyplatí. Byla by škoda, aby takový parádní program zažila jen hrstka odvážlivců v pláštěnkách," vysvětlila Kultura Doksy na svém facebooku.

Ruší se kvůli počasí ve vašem městě nebo obci oslavy dětského dne? Dejte nám vědět na ceskolipsky@denik.cz

Zcela zkrátka ale děti nepřijdou. Po celou sobotu 1. června budou mít vstup zdarma do všech provozů dokského zámku - Muzea Čtyřlístek, na prohlídkový okruh, do expozice starých motorek a městské galerie, kde je k vidění výstava historických kočárků a hraček.

K nepopulárnímu rozhodnutí zrušit sobotní Dětský den přistoupil kvůli hrozbě vydatného deště i DDM Smetanka Nový Bor. Ve sklářském městě měla oslava proběhnout v sobotu v městském parku. „Smetanka se omlouvá, ale bohužel není v jejích silách přesunout naplánovaný program a atrakce do vnitřních prostor. Avizuje, že zrušenou akci vynahradí bohatším programem při Ahoj léto, který proběhne začátkem letošního září," informovalo město Nový Bor.

Sobotní akci odvolali také třeba v Prysku, kde se měl Dětský den nést ve vesmírném duchu. Pohádkový les, který byl naplánovaný na sobotu ve Cvikově, se odkládá. Pořádající DDM Cvikováček bude o novém termínu včas informovat.

Na Liberecku se organizátoři rozhodli zrušit dětský den v areálu Obřího sudu na Javorníku. Naopak festival Ještědská Odysea se bude v ve Vesci konat i navzdory nepříznivým zprávám meteorogů. „Vnímáme aktuální předpověď počasí a vypadá to, že nám letos opět sprchne. Budeme to brát jako lidé, kteří strávili velkou část svého života v “nočníku Evropy”, kde ještě nedávno platilo, že “buď prší, nebo jdeš do kopce” a připravíme se na to,” vzkázali návštěvníkům.

Podívejte se: Mistři, mistři! Českolipští fanoušci hnali hokejisty k vysněnému zlatu

Zdroj: Deník/Petra Hámová