V pátek bude vrcholit příliv tropického vzduchu od jihu. Teploty vzduchu místy překročí tropickou třicítku. Odpoledne k nám postoupí od západu zvlněná studená fronta. Zpočátku bude slunečno, během odpoledne a večera bude postupně od západu přibývat oblačnost a také přeháňky a bouřky.

„Odpoledne by se v Čechách mohla vytvořit jedna, nebo více supercelárních bouří, doprovázených velkými kroupami, nebezpečnými nárazy větru a intenzivními, krátkodobými srážkami,“ píší meteorologové v předpovědi na pátek. Večer v souvislosti se studenou frontou modely shodují na tom, že Česko zasáhne rozsáhlejší bouřkový systém, kterému budou dominovat nárazy větru, intenzivní srážky a kroupy.

Nejdříve se bouřky objeví na západě Čech, mohou být doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h. Během pátečního odpoledne začnou ještě intenzivnější bouřky vznikat na ostatním území Čech a později odpoledne a večer i na Moravě a ve Slezsku.

V těchto oblastech budou bouřky doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru i přes 2 cm) a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm ojediněle i kolem 70 mm. Výstraha před bouřkami platí až do páteční deváté hodiny večer.

Kvůli hrozícím bouřkám se Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa rozhodlo přeložit na jiný termín páteční Muzejní noc. Konat se bude v pátek 30. srpna. „Velmi nás to mrzí, ale avizovaná předpověď na dnešní den se nezměnila a s ohledem na bezpečnost všech návštěvníků, účinkujících i pořadatelů v areálu celého muzea jsme přistoupili k tomuto kroku," napsalo muzeum na svém facebookovém profilu.

Na sobotní odpoledne se posouvá Festival Tatrhy v Liberci, který měl proběhnout v sobotu 22. června od 11.00. Nový začátek akce je ve 13.00, končit bude ve večerních hodinách. Místo konání se nemění. „V noci proběhne opravdu silná bouře a během dopoledne bude ještě doznívat, nemohli bychom zaručit bezpečnost lidí a i vzhledem k nedávným událostem raději start odsouváme na odpoledne, kdy má být naopak krásně,” říká Veronika Iblová z týmu dobrovolníků, kteří za oblíbeným festivalem stojí. Tatrhy se letos odehrají v centru Liberce na Papírovém náměstí, kde před sedmi lety začínaly jako malá sousedská akce.

Pro Českolipsko platí v pátek celé odpoledne také výstraha před vysokými teplotami. Ty by mezi polednem a šestou vpodvečer měly vystoupat na více než 31 stupňů Celsia. „Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách,“ uvádí výstraha na páteční odpoledne.

Dny se zase zkracují

Ve čtvrtek 20. června zhruba hodinu před půlnocí skončilo jaro a začalo astronomické léto. Právě čtvrtek byl nejdelším dnem roku. Slunce vstoupilo do znamení Raka a noc na pátek byla nejkratší nocí roku 2024, trvala jen něco málo přes sedm hodin. Od pátku se dny zase až do zimního slunovratu začnou zkracovat.

Délka nejdelšího dne je i v Česku rozdílná, závisí to na zeměpisné šířce. Vlastně, čím severněji se nacházíte, tím je den v létě delší. „Rozdíl mezi Šluknovem v severním cípu ČR a Vyšším Brodem v jižním cípu ČR činí přes 24 minut,“ uvádějí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podívejte se: To byla podívaná! Západ slunce zbarvil nebe nad Českou Lípou do ruda

Rudá bouřka nad Českou Lípou, pondělí 17. června 2024. | Video: se svolením Radka Bachtíka