Minulý rok vyráželi prvňáčci na svůj první školní den s aktovkou na zádech a kornoutem plných sladkostí v ruce. Letos jim k tomu rodiče musí přibalit navíc roušky.

Po volnějším létě opět nastane tzv. doba roušková. Od začátku září budou muset lidé nosit roušky v obchodech, MHD a povinnost se nevyhne ani školákům. Ti si je budou muset nasadit ve společných prostorách, například na chodbách či na záchodech. Ve třídách roušky povinné být nemají. Školy obdržely v úterý ministerský manuál, který by jim měl pomoci při organizování výuky.

„Zásadní byl maximální možný návrat k normálu, který ale musí odpovídat epidemiologické situaci. Manuál je rozdělený barevně podle toho, co je závazné, doporučující a informativní,“ řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Hlavní budova Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.
Nemocnice v Lípě opět povolila návštěvy. Roušky musíte mít ale stále nasazené

Na Základní škole Partyzánská v České Lípě některá opatření nevítají, ale respektovat je budou. „Už během předprázdninového provozu školy v rámci uvolnění vládních opatření se ukázalo, že je složité, v některých případech nemožné, striktně dodržet všechna opatření,“ řekl ředitel školy Karel Minařík. První zářijový den se do škol vrátí všichni žáci, což zvýší nároky na organizaci a uvedení opatření do praxe. Ať už se jedná o přípravu školního roku, provoz družiny, nebo omezení kontaktu žáků 1.a 2. stupně. „Po vydání manuálu jsme okamžitě začali s přípravou,“ dodal Minařík.

Z návratu roušek nejsou nadšení ani na českolipské Střední průmyslové škole. „Pokud nebudou na základě semaforu nějaká další omezení, tak vlastní průběh školního roku nebude nijak významně ovlivněn a omezen,“ podotkl ředitel školy Petr Veselý. Některá doporučení budou pro školy obtížněji proveditelná.

„Chápu to jako snahu řešit něco, co je těžko řešitelné. Sociální kontakty a blízkost jsou pro děti tak samozřejmé jako dýchání. Naštěstí se tato povinnost vztahuje jen na prostory mimo třídy a učebny,“ vyjádřil se ředitel českolipské ZŠ 28. října Libor Šmejda. Při plnění manuálu se plánují řídit hlavně zdravým rozumem. „Občas se jedná o zbožná přání či nereálná očekávání,“ doplnil Šmejda.

Volby - Ilustrační foto.
Blíží se krajské volby, zeptali jsme se lídrů stran na jejich kampaně

Na případné uzavření škol a on-line výuku jsou na ZŠ Partyzánská připraveni lépe, než tomu bylo na jaře. „Musíme s touto variantou počítat. Příprava na podobnou situaci je pro nás jedním ze zásadních úkolů následujících dnů a týdnů,“ zdůraznil Minařík. S případným přesunem výuky do virtuálního světa nemá problém průmyslová škola ani ZŠ 28. října.

Při případných dalších omezeních a pozitivního testu na koronavirus u žáka bude mít hlavní slovo ministerstvo zdravotnictví a hygienikové. „Kvůli jednomu nakaženému nebudeme chtít dávat do karantény celé třídy nebo školy, bude se to řešit individuálně podle pokynů hygienických stanic,“ zmínil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Na zpřesnění instrukcí k opětovnému zavedení roušek čekají i na hradech a zámcích. „Návrat roušek moc nevítám, neboť je jasné, že to část návštěvníků od naplánování výletu na náš zámek odradí,“ míní kastelán zámku v Zákupech Vladimír Tregl.

Duchovní otec babyboxů Ludvík Hess.
V libereckém babyboxu odložili holčičku. Jde už o sedmé dítě

Zvažuje, zda kulturní akce plánované na září uskutečnit. „Jedná se například o noční prohlídky s průvodci v kostýmech, neboť si neumím představit dobově oblečeného průvodce představujícího nějakou konkrétní historickou postavu, jak účinkuje s rouškou na obličeji,“ zdůraznil Tregl s tím, že nechce, aby lidé odcházeli z císařského zámku zklamaní.

„Doufáme, že si k nám návštěvníci cestu najdou i přes mírná omezení. Máme jim pořád co nabídnout, i na podzim je na našich objektech mnoho zajímavých kulturních akcí,“ řekl kastelán hradu Bezděz Kamil Seidl.

Nošení ústenek či respirátorů bude povinné i na vnitřních hromadných akcích. V novoborském kině věří, že roušky diváky neodradí od filmového zážitku v podobě českých a zahraničních premiér. „Uděláme vše pro to, aby se u nás lidé cítili bezpečně,“ zdůraznila jednatelka kina Ilona Rejholcová.