Nesnadnou volbu budou mít už za deset dnů voliči na Českolipsku. Kromě široké palety kandidátů v komunálních volbách, musí vybrat svého senátora pro příštích šest let. A i tady mohou přemítat hned nad devíti kandidáty.

Pro usnadnění volby jsme je všechny podrobili malé „palbě" otázek. Je specifická tím, že kandidáti neodpovídali na stejné dotazy, ale redakce připravila pro každého z kandidátů jinou trojici otázek, dotyčným ušitou na míru.

Otázky ale často sledují společný cíl či téma. Třeba to, zda je lepší senátor nový nebo zaběhnutý či co mají kandidáti pocházející z jiných okresů společného s Českolipskem. Vaše názory na odpovědi kandidátů můžete posílat na mailovou adresu redakce: ceskolipsky@denik.cz

Tejnora: Pro konkurenty je výhodné bavit se o dluzích ODS

Je to zajímavá situace. Post senátora za volební okresek Česká Lípa zatím od roku 1996, kdy se horní komora českého parlamentu utvořila, zastávali pouze tři lidé. A všichni tři se o post v Senátu ucházejí i letos.

Včera v dotazníku odpovídal současný senátor Karel Kapoun, dnes přicházejí na řadu oba jeho předchůdci Miroslav Coufal a Karel Tejnora. U posledně jmenovaného doporučujeme čtenářům zvýšenou pozornost. Karel Tejnora je nejen uchazečem o senátorský post, ale také lídrem ODS pro komunální volby v České Lípě.

V čem se liší vaše letošní volební kampaň od té v roce 2002? Ptám se na to zcela účelově, protože se v poslední době mluví a píše o tom, jak se ODS musí skládat na své desetimilionové dluhy. Musel jste se v kampani hodně uskrovnit?

V prvé řadě tehdy byli v primárních volbách tři kandidáti a nebyly vůbec lehké. Do komunálních voleb, které jako letos probíhaly souběžně, jsem byl tuším na 13. místě. Senátní kampaň jsem dělal prakticky se třemi, pěti lidmi. V roce 2002 mne podpořilo centrální vedení, letos region ODS. Ale náklady na kampaň budou přibližně stejné.

Musíte dát o sobě vědět v kampani, ale šance na úspěch není v relaci s množstvím vynaložených peněz. Co mne letos překvapilo je, že jsem se nesetkal s nějakou negací, naopak všichni se snaží pomoci, buď bez nároku na peníze, nebo opravdu za nákladovou cenu, nikoli se na kampani přiživit.

Obě kampaně děláme střízlivě. Pokud hlásám dluhovou střídmost, nemohu se chovat opačně. To mně pak nikdo nic neuvěří, ani když to napíšu za velké peníze po celé republice na billboardy. Tak jako kdysi Stanislav Gross, že to myslí upřímně.

Ony ty dluhy ODS byly ve stovkách milionů, hodně se podařilo splatit, ale přišly volby a pro konkurenty je výhodné se bavit o dluzích ODS, nikoli o svých.

Když jste před šesti lety končil jako senátor, chtěl jste svůj post obhajovat. Ale ODS si tehdy jako svého kandidáta vybrala Petra Skokana. Teď jsem měl naopak pocit, že se ODS hodně ulevilo, že má někoho, jako jste vy a může vás tak postavit jako svého kandidáta. Cítíte to, co se stalo před 6 lety, jako křivdu, a to, co se děje teď, jako satisfakci?

Chtěl, nechtěl je to zvykem ve starých demokraciích, že daný senátor obhajuje svůj mandát. Protože jsme sice obnovená, ale stále mladá demokracie, vznikl dojem, že mandáty v parlamentu se dají vyjednat jaksi mimo voliče. Stačí značka strany a kupa peněz a jede se dál. Demokracie má tu výhodu, že může určit, kam dál pro takového kandidáta.

Křivdu ani tak ne. Křivdu jsem pociťoval z toho, že mi kraj prodal střechu nad hlavou ve staré nemocnici Pod Holým vrchem, kde jsem měl ordinaci. Měl jsem alespoň čas na přestěhování do nového objektu přes ulici a jakž takž jeho dokončení.

Pro členy ODS to může být úlevou, protože skočili na různé pomluvy, kdy protikandidát v jednom místě mluvil o něčem, v druhém to pak popřel, s tím kolik má připravených peněz, aby postoupil z prvního kola atp.

Pro mne bylo překvapení, že jsem v obvodě našel z osmdesáti procent tu původní starou ODS. Bohužel jsme odpudili dobré starosty v Chrastavě nebo třeba ve Stráži.

Měli by vás lidé volit proto, že práci v Senátu už dobře znáte? Je to výhoda pro Českolipsko, když senátorem bude někdo, kdo už to tam zná? A proč?

Nemám rád slovo práce ve vztahu k politice. Parlament je o rozhodování. To může být dobré, horší, špatné a dokonce politické. To je ta základní funkce. Být členem parlamentu a ještě horní komory obsahuje určitou vážnost, u horní komory více v zahraničí, než doma.

V době mého mandátu se na mne obraceli starostové i starostky ze Stráže pod Ralskem, Horní Police, Nového Oldřichova i Zákup, jen z České Lípy po mně nikdo nic nechtěl. Asi byly jiné kanály, hlavně kanál přes Liberec. Byli jsme různě úspěšní, ale je pravdou, že žádný z úředníků nás nikdy neodmítl. Asi nejvíce mi dala zabrat paní starostka Hudaková ze Zákup s domovem důchodců. Poslední lobbing byl u tehdejšího ministra Řebíčka, který slíbil a dokonce se začal stavět několik desítek let slibovaný obchvat. U pana ministra Bárty jsem již lobbovat nemohl. Jak to dopadlo? Stačí se projet na Zahrádky.

Když se na to tak zpětně dívám, senátoři za náš obvod jsou celkem „nudní", ale poslanci za Českolipsko, tak to je na zajímavou politologickou studii.

Karel Tejnora (ODS).Karel Tejnora (ODS)• je mu 59 let
• je ženatý, má syna a dceru
• v roce 1980 absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové
• v letech 1981 až 1992 pracoval na chirurgickém oddělení nemocnice s poliklinikou v České Lípě
• od roku 1993 má soukromou chirurgickou praxi
• v ODS je od roku 1992
• od roku 1994 je členem zastupitelstva České Lípy (s výjimkou let 2002 až 2006), v letech 1998 až 2002 a 2009 až 2010 byl dokonce radním České Lípy
• v letech 2002 až 2008 byl historicky druhým senátorem za Českolipsko
• v komunálních volbách patřil vždy mezi nejúspěšnější kandidáty dle počtu preferenčních hlasů

Dotazy pro Coufala jsou bez odpovědí

Bývalý senátor a lékař Miroslav Coufal z Nového Boru na dotazy Deníku neodpověděl. Při urgenci přes svou sestřičku v ordinaci pouze vzkázal, že ani odpovídat nebude. Redakce přesto zveřejňuje otázky, které Coufalovi zaslala.

Jeden z dotazů se týkal kandidátovy docházky. Coufal je totiž notorický a notoricky známý mistr světa v absencích. V senátu i v městském zastupitelstvu v Novém Boru především hlavně chyběl. Pokud se o něm psalo, tak vesměs jen o jeho absencích.

Miroslav Coufal (SPO).Otázky• 1) V čem všem se liší Miroslav Coufal, kandidát na senátora, rok výroby 2014, od Miroslava Coufala, kandidáta na senátora, rok výroby 1996? Co už od Vás voliči čekat nemůžou a co nově ano?
• 2) Namátkou jsem si prošel zápisy zhruba ze šesti či sedmi posledních zasedání zastupitelstva v Novém Boru, jehož jste členem? Na ani jednom jste nebyl, ze všech jste se omluvil, u jednoho Vás vedli dokonce v kolonce „neomluven". Promiňte, ale proč kandidujete do Senátu, když nestíháte ani funkci městského zastupitele?
•3) Měli by vás lidé volit proto, že práci v Senátu už dobře znáte? Je to výhoda pro Českolipsko, když senátorem bude někdo, kdo už to tam zná? A proč?

Ve středu 1. října v Deníku představíme kandidáty Oldřicha Voženílka (Svobodní) a Josefa Jadrného (Strana zelených)