Druhý ročník Street food festivalu v České Lípě se letos chystá na sobotu 25. května. Na náměstí T. G. Masaryka budete moci ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je to street food. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní ale i té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva.

Hned druhý červnový víkend vypukne na Vodním hradě Lipý už 18. ročník festivalu Všudybud. Bude opět dvoudenní, a to 7. a 8. 6. Pořadatelé již vypustili do světa první várku letošních interpretů: Jakub König & Hvězdy, Ohm Square, Putan Club (F), Berlin Manson (SK), Mutanti hledaj východisko, Orient, Sundrinker, Several, B4, Papír sklo plasty, Myluju Vendulu, Flugge. Vstupenky jsou k dostání na webu festivalu.

Českolipský hrad bude během prázdnin hostit i další koncerty pod širým nebem, 27. června vystoupí legendární skupina české hudební scény Druhý tráva v čele s Robertem Křesťanem, 12. července se fanoušci mohou těšit na koncert Lenky Dusilové, přeložený z loňského listopadu.

Poznáte obec na fotografii?
FOTOHÁDANKA: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

Největší kulturní akcí v Lípě ale budou Městské slavnosti 2024, které se letos konají v termínu 14. a 15. června. Nabídnou průvod superhrdinů, koncert vážné hudby, Neckyádu, program v knihovně, spoustu hudebních hvězd, lunapark i historický program na vodním hradě. Na hlavní scéně u OD Banco během soboty vystoupí Verona, Slza, Big Band CL, Janek Ledecký, Petr Kolář, Trautenberk a Rammstein Member´s Club.

Ani ne po roce se do České Lípy vrátí oblíbená hudební skupina Divokej Bill. V dubickém areálu zahraje početná parta z Úval v pátek 21. června. Divokej Bill v letošní prázdninové sezoně zamíří hlavně na festivalová pódia, ale připravil si také osm exkluzivních samostatných koncertů. Na nich se fanoušci mohou těšit na plnohodnotnou show, kterou na žádném festivalu letos neuvidí.

Novinkou v regionálním festivalovém kalendáři bude velký pohádkový den v České Lípě. Kinderland Festival se koná v sobotu 13. července na bývalém škvárovém hřišti u Střední průmyslové školy.

„Kinderland je kouzelné místo, kde děti konečně zažijí své oblíbené pohádkové postavičky na živo. Najdou v něm spoustu velkých skákacích hradů, atrakcí a na všechny děti čeká celodenní animační program, spoustu zpívání a hlavně tancování se všemi jejich pohádkovými oblíbenci. Celým programem vás pak provede náš profesionální moderátor,“ uvádějí organizátoři akce. Vstupenky začínají na ceně 249 korun.

Milovníci folku si přijdou na svém na multižánrovém festivalu Midsummer Tunes, který se již druhým rokem vrací na jedno z nejhezčích míst u Máchova jezera. Na pláži Klůček se 21. a 22. června opět sejdou fanoušci irské, skotské, keltské a pohanské kultury. Akci rozehrají české kapely jako Durangir, Bran, Isara, Malemirish, Jeden Kmen a mnoho dalších. Letos ale line-up rozšíří i neo-tradiční trio Project Smok, které tak poprvé zahraje v České republice.

„Vedle tradičního hudebního programu si návštěvníci budou moci užít i tematické přednášky a workshopy,“ lákají pořadatelé. Členové kapely Jeden Kmen si například připravili seminář tuvinských hrdelních zpěvů, pod dohledem členů skupiny Divokej Ir si budete moci vyzkoušet skočné irské tance. Večer také proběhne slunovratový rituál.

Mácháč 2024: Nové stage, písek i koupání

Spoustu novinek si pro letošní rok připravil jeden z největších festivalů elektronické hudby v ČR Mácháč 2024, který bude tradičně hostit pláž Klůček v Doksech 16. a 17. srpna. „Zásadní změnou projde areál festivalu, kde budou letos tři stage. Každý den nabídnou jiný styl elektronické hudby, navíc i se zahraničním obsazením. Celkově tak festival nabídne skoro dvojnásobek vystupujících, než tomu bylo dříve, a to bez změny ceny vstupného,“ říká pořadatel Kiro Tomoski.

Polární záře na Českolipsku.
OBRAZEM: Polární záře nad Českolipskem. Nebeská show, která brala dech

Velkou proměnu čeká i design všech stagí, které budou více přístupné návštěvníkům a nabídnou jim doslova jiný pohled na festival, než tomu bylo dosud. „Design festivalu je poprvé navrhován komplexně tak, aby veškeré technické stavby a zázemí v areálu byly v jednotném duchu a více reflektovaly přírodní prostředí. Budeme se více soustředit na přírodní materiály s ohledem na možnost opakovaného využití v dalších letech,“ dodává Tomoski.

Na dokské pláži letos v srpnu vystoupí třeba Alex Stein, Amémé, italská superstar AniMe, Bart Skils. Carla Schmitt, švýcarský producent Khainz, Tita Lau. Poprvé na Mácháč zamíří jeden z nejlepších amerických techno producentů Layton Giordani. Coby páteční headliner festivalu přijede poprvé do Česka brazilská superstar současného housu a jeden z nejúspěšnějších umělců elektronické scény Jižní Ameriky Vintage Culture.

Na sympoziu se představí i sklářský výtvarník Martin Janecký.
Nový Bor chystá hvězdné sklářské sympozium. Záštitu převzal prezident Pavel

Poprvé v historii festivalu bude přístupná pláž uvnitř areálu také ke koupání a jeden den bude areál otevřen dříve, aby tuto novinku mohlo využít co nejvíce návštěvníků. Organizátoři se letos chtějí vyhnout složitým kovovým konstrukcím, které by narušovaly ráz přírody a zaměří se na efektivní světelné instalace, které budou nově tvořit zásadní koncept festivalu.

„Plánujeme také kompletně nové osvětlení v areálu a na přístupových cestách. Jednou z dalších novinek, na které spolupracujeme s městem Doksy, jsou tuny nového písku, které vykryjí a doplní pláž a také místa s kořeny a dalšími nerovnostmi,“ prozrazuje mluvčí festivalu Mácháč Petr Tajčman.

Hrady CZ přivezou legendy

Závěr prázdnin bude už tradičně patřit festivalu Hrady CZ. Na louce pod Bezdězem vypukne hudební mejdan 30. a 31. srpna. Poprvé se na akci představí legendární skupina Lucie a fanoušci tak budou mít jednu z posledních možností, kdy vidět hudebníky v kompletní sestavě. David Koller totiž před časem avizoval odchod z kapely.

„O vystoupení jsme usilovali mnoho let. Lucie na festivalech prakticky nehraje a vystoupení této legendy je velmi vzácné. David Koller bude na některé vystoupení létat vrtulníkem, čímž se péčí o umělce posouváme do úrovně světových celebrit,“ uvádí jeden z pořadatelé festivalu Viktor Souček.

Vyhlášení soutěže Vesnice roku Libereckého kraje 2019 a předání cen ve Svojkově.
O titul Vesnice roku zabojují dvě obce z Českolipska. Víme, kdo se přihlásil

Kromě Lucie se návštěvníci mohou těšit na Daniela Landu, Marcella a skupiny Chinaski, Jelen, Horkýže slíže, Vypsaná fiXa, Mig 21, Visací zámek nebo UDG.

„Dramaturgie festivalu je výhradně zaměřená na československé interprety. Příležitost dostávají největší hvězdy z daných žánrů. Každým rokem se snažíme také pomáhat talentům kteří se na našem festivalu mohou zviditelnit, letos přivítáme do naší festivalové rodiny nově Byt číslo 4, Brixtn, Marcell či Fast Food Orchestra, moc se na jejich vystoupení těším a věřím že o těchto jménech v budoucnosti ještě uslyšíme.“ dodává Souček.

Bezděz je tradičně poslední zastávkou putovní akce, která i letos zavítá během prázdnin také na Točník, Kunětickou horu, Švihov, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí a Bouzov. Festival Hrady CZ i letos spolupracuje s Národním památkovým ústavem a svým návštěvníkům nabízí v sobotu vstup zdarma na prohlídkové okruhy hradu Bezděz. Chybět nebude oblíbené vyhlášení nejlepších karnevalových masek o hodnotné ceny. Lístky na festival Hrady CZ lze zakoupit v síti Ticketstream na www.hradycz.cz/vstupenky.