Hrad Houska je opředený mnoha pověstmi. Jedna z nich říká, že je bránou do pekel, další vzpomíná na stroj času, který tu prý kdysi nalezl K. H. Mácha.
Hrad bývá pravidelně cílem srazu záhadologů, kteří se zde letos sejdou dne 16. května na konferenci s názvem Sfinga.

Návštěvníci se mohou těšit na mnoho plánovaných akcí, z nichž vybíráme např. 4. – 5. července zde bude jeden z mnoha gotických jarmarků zaměřený na řemesla, šerm, historické tance. Začátkem srpna na Noci s hvězdami vystoupí přední interpreti pop music. Koncert vážné hudby orchestru Dvořákova kraje připravují na 12. září.

„Jako překvapení a novinka bude v dubnu na nádvoří umístěn velký hořící železný koš, aby se návštěvníci měli kde ohřát a nebude chybět ani občerstvení,“ uvedl kastelán hradu Miroslav Konopásek.

V areálu hradu Sloup jsou dvě stálé výstavy, a to pískovcových barokních reliéfů a expozice o bytech a usedlostech v pískovcích Dubska, Kokořínska a Českého ráje. „Navážeme opět na pravidelné sobotní koncerty, které budou od konce června do začátku srpna,“ říká kastelán sloupského hradu Ivan Volman.

Například. 20. června se zde představí Věra Klásková s kytarou a baladami z Britských ostrovů, anebo 27. června v dobových kostýmech zahraje na zajímavé historické nástroje skupina Solideo.

Také na hradu Bezděz připravují řadu zajímavých akcí. Noční výstup s kulturním programem na hradě se uskuteční 22. května. Od 4. do 6. července se zde uskuteční hradní slavnosti. Bělské balónové hemžení připravují organizátoři na 18. až 21. června a nebude chybět pravidelný letní hudební kulturní festival České hrady, který se uskuteční na přelomu července a srpna.

Prohlídkový okruh Státního zámku Zákupy se postupně dále rozšiřuje. Tradičně turisticky atraktivním místem je rozsáhlá zámecká zahrada ve stylu anglického parku, se vzácnými stromy a jezírkem. V zámeckém příkopu žijí dva medvědi. Letošní program kulturních akcí tu teprve dokončují.