Na rozdíl od nich už vyšli organizátorům vstříc milovičtí radní. Ti souhlasili s konáním festivalu a přistoupili také na nabízenou jednorázovou paušální částku za vybrané vstupné. „Je to opravdu mimořádná událost. Komu se přihodí, že u něj zahraje slavná Metallica,“ sdělila místostarostka Milovic Miroslava Dlouhá.

František Švadlena z agentury HPK – Productions s. r.o. prozatím odmítl sdělit, kde megakoncert metalových hvězd nakonec proběhne. „Avizovali jsme dopředu, že pokud se v Ralsku nedohodneme na výši odvodu ze vstupného, budeme zvažovat i jiné varianty. Zatím počítáme s tím, že festival bude v Mimoni. Konečné slovo řekneme příští týden,“ řekl František Švadlena.

Sdílnější byl však starosta Milovic Milan Kraus: „Nejdéle v pondělí bychom měli podepsat partnerskou smlouvu s pořadateli.“ Podle něj zmíněná smlouva řeší již takové podrobnosti, jako je použití znaku města na samotné akci nebo povinnosti organizátorů na zajištění bezpečnosti návštěvníků festivalu.

Ralští přišli o vrabce v hrsti

Vabank, který rozehráli zastupitelé v Ralsku, když odmítli paušální částku čtyři sta tisíc korun, splatnou před konáním akce, se jim tak asi nevyplatí.
„Od března s námi nikdo z agentury nekomunikoval. Kde se festival uskuteční je záležitostí pořadatelů. My jsme jim řekli, jaké jsou naše možnosti,“ komentoval možný přesun starosta Ralska Miloš Tita.

Ten byl jedním ze tří zastupitelů, kteří byli ochotni přistoupit na návrh ze strany organizátorů festivalu. Ostatní argumentovali zprávami v médiích, že na akci má přijet až šedesát tisíc lidí. Byli by proto hloupí, kdyby, s ohledem na všechny obtíže, které sebou velká koncentrace lidí přináší, na návrh přistoupili. Zaštítili se vyhláškou města, kde je stanoven odvod ze vstupného ve výši deseti procent.

Na jejich postoj teď mohou doplatit podnikatelé z Českolipska nabízející ubytování, ale o milion korun z pronájmu hradčanského letiště může přijít i Liberecký kraj.

Putovní festival Sonisphere:

•kdo: Metallica, Megadeth, Slayer, Antrax, Heaven & Hell, výběr z českých kapel
•kde: bývalé vojenské letiště Hradčany nebo Milovice – Boží dar
•kdy: 19.6.2010

„Přestěhování festivalu nám způsobí nemalé problémy. Na víkend, kdy se měl konat festival, máme už teď zamluvené všechny pokoje. Lidé na ně poslali zálohy a ty teď budeme muset zřejmě vracet,“ řekl Zdeněk Sháněl z Hotelu Bezděz v Doksech a doplňuje, že stejně jako on je na tom devadesát procent majitelů ubytovacích zařízení ve městě, které je jen pár kilometrů od letiště v Hradčanech.

Všechny prodané vstupenky by měly zůstat v platnosti, stejně jako termín akce. Změní se pravděpodobně jen místo. Metallica, kapela kolem zpěváka Jamese Hetfielda, vystoupí v Čechách v rámci putovního festivalu Sonisphere letos 19. června. Kromě ní se fanoušci mohou těšit na další známé kapely Slayer, Antrax, Mastodon a Heaven & Hell. Festival se uskuteční na dvou velkých pódiích a jedné talent scéně, na níž se představí i výběr toho nejlepšího z českých kapel.