Společnost je rozdělena na milovníky zábavné pyrotechniky a její odpůrce. Kristýna Placáková říká: „Mně je to jedno. Když to někoho baví, ať si tu zábavu udělá. Je to jednou za rok. Kdyby to bylo celoročně, tak by to bylo horší i kvůli zvířatům. Ale myslím si, že k Novému roku ohňostroje zkrátka patří.“ Stejný názor má i Filip Čungera: „Pokud je to jednou za rok a někdo je ochotný za tuto zábavu dát peníze, tak proč ne.“

Kristýna ještě dodává: „Záleží také na místě. Něco jiného je louka a něco jiného střed sídliště.“ Milan Hána má naproti tomu obavy o zvířata a malé děti. „Malé děti a zvířátka se rachejtlí bojí. Navíc mi to spustí alarm na autě,“ vysvětluje. Kategoricky proti ohňostrojům je pejskař Ivan Hudec. „Já se jich bojím a náš pes také. Úplně je nesnášíme. Jsem naprosto proti. Ještě, když střílí už od samého rána,“ říká.

Adéla Fučíková podotýká, že se sousedka se psem musí pokaždé schovat v koupelně. „Pejsek z toho má hrozný strach. My máme s dětmi rádi prskavky,“ hovoří rázně. A Jan Fučík dodává, že po ohňostrojích zbyde spousta nepořádku. Zaměstnankyně českolipského hypermarketu Albert však říká, že zájem o zábavní pyrotechniku je stále veliký a řada zákazníků se již předem dotazuje, od kdy bude k dispozici.

Naproti tomu řada obcí novoroční ohňostroje přestala pořádat. Starosta Mimoně Petr Král zavzpomínal: „My ohňostroj neorganizujeme. Přibližně před deseti lety jsme ho tu měli a lidé se srotili, roli sehrál samozřejmě i alkohol, vznikaly potyčky a policisté je museli rozhánět obušky. Navíc bereme v potaz také zvířata a zbytečně vynaložené finanční prostředky.“

S ohňostrojem nepočítají ani ve Stráži pod Ralskem. „Chtěli jsme to řešit i vyhláškou. Brali jsme v úvahu rušení klidu. Pokud bychom ho povolili, tak jen na určité dny a hodiny,“ vysvětluje starosta města pod Ralskem Zdeněk Hlinčík.

V Jablonném v Podještědí už na Mikulášském jarmarku nahradili ohňostroj ohňovou show a rachejtle nevystřelí ani na silvestra a na Nový rok. Naopak město do budoucna uvažuje o nalezení bezhlučné varianty. Starostka České Lípy Jitka Volfová se rovněž vyjádřila v neprospěch této zábavy: „Již několik let ve městě nepořádáme novoroční ohňostroj, a to především s ohledem na životní prostředí a domácí mazlíčky, vyhověli jsme přání mnoha občanů,“ říká.

Podle Akademie věd České republiky však ohňostroje neškodí pouze zvířatům, která mohou utrpět úzkostné stavy, ale také lidem. Do ovzduší, půdy i vody se totiž dostávají toxické látky.

Vánoce jsou časem klidu, míru, setkávání se s rodinnými příslušníky, ale především tradic a lidových zvyků.
Některé znáte, jiné vás překvapí. Vánoční Českolipsko bylo plné zvláštních zvyků

Zájem mezi lidmi o tradiční novoroční kratochvíli ale stále trvá. Potvrdila to i anketa pořádaná Komisí pro vzdělávání, kulturu a občanské záležitosti v Novém Boru. Tam si občané odhlasovali, že si přejí, aby byly ohňostroje ve městě zachovány. Nicméně tento rok bude místo nich na programu rovněž ohňová show. Komise je poradním orgánem rady města a stanovisko vzešlé z ankety radním postoupí.

Z 11 500 obyvatel města se jich zapojilo 1 220 a téměř 45 % si ohňostroje přeje zachovat. Dalších přibližně 16,2 % respondentů bylo pro jejich realizaci pouze na Nový rok a více než 20 % účastníků by petardy nahradilo alternativními formáty i za cenu vyšších finančních nákladů. Pro úplné zrušení ohňostrojů se vyslovilo téměř 19 % hlasujících.

Používání zábavní pyrotechniky v Novém Boru reguluje obecně závazná vyhláška. Ta zakazuje odpalování rachejtlí a ohňostrojů v památkové zóně, výjimkou je zahájení adventu, silvestr a Nový rok. Samo město Nový Bor pořádá ohňostroj pouze při rozsvícení vánočního stromu a 1. ledna při novoročním přípitku.

Novoroční tradici zrušili třeba ve Skalici u České Lípy, a to s ohledem na nedávné tragické události v Praze. Zrušit ohňostroje vyzval z piety k obětem střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve středu města a obce ministr vnitra Vít Rakušan.

O novoroční ohňostroj přijdou i v Doksech. Ve městě u Máchova jezera se měl uskutečnit v pondělí 1. ledna od 18 hodin v zámeckém parku. Během pátku 29. prosince ale město na svém webu uvedlo, že akci ruší: „informujeme, že s ohledem na nedávné tragické události a prosbu ministra vnitra se město Doksy připojilo k pietě, a proto je tradiční novoroční ohňostroj zrušen. Starosta města prosí občany, aby i oni upustili od používání zábavní pyrotechniky."

Místa, kde by novoroční ohňostroje měly proběhnout, jsou Zákupy a Cvikov.