Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipsko ovládlo anketu Stavba roku 2013. Vyhrál hotel Port

Liberec, Doksy - Stavbou roku Libereckého kraje i nejsympatičtějším stavebním počinem roku se stala rekonstrukce hotelu Port na břehu Máchova jezera mezi Doksy a Starými Splavy.

20.9.2013 2
SDÍLEJ:

Hotel Port v Doksech - Stavba Libereckého kraje 2013.Foto: Deník/Vít Černý

Na vítězství přeměny hotelu, jejíž autorkou je architektka Senka Příhodová, se shodla jak odborná porota, která rekonstrukci a dostavbu ocenila Cenou architekta Karla Hubáčka, tak široká veřejnost, která 386 hlasy rozhodla o vítězství v kategorii Cena sympatie. V té letos přitom hlasovalo rekordních 1394 lidí.

Náročné a citlivé

„Po architektonické stránce je to dokonale a citlivě navržená dostavba původní budovy z roku 1931, postavené v duchu funkcionalizmu," zhodnotil dokskou rekonstrukci a dostavbu člen poroty Zdeněk Koch. „Nová dostavba plně respektuje původní stavbu a přesto, že objemově je podstatně rozsáhlejší a technologicky náročnější, původní stavbu pouze citlivě doplňuje a rozšiřuje její možnosti, funkčnost a obslužnost zákazníků a hostů."

Porotci na druhé místo zařadili výstavbu sedmipodlažní budovy L v areálu Technické univerzity v Liberci. Výstavba nového výzkumného a vývojového centra pro nanomateriály a pokročilé technologie přišlo na 655 milionů korun.

Loni se stavbou kraje stala soukromá vila v liberecké čtvrti Vesec. U veřejnosti nejvíc zabodovalo multifunkční centrum Sever ve Cvikově, které vzniklo rekonstrukcí bývalého secesního hotelu.

Nadvládu Českolipska v anketě potvrdila na třetím místě neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem. „Jde o výjimečný projekt, především díky použité technologii, která nemá ve světě obdoby a byla vyvinuta ve spolupráci technického týmu stanice a Vysoké školy chemickotechnologické v Praze. Na základě této spolupráce a výzkumu byl zpracován ojedinělý a bezchybně realizovaný projekt," zhodnotil stavbu ze Stráže pod Ralskem Zdeněk Koch.

Podle Ivany Hujerové, náměstkyně pro regionální rozvoj, byla hlavní soutěž velmi vyrovnaná. „Do letošního ročníku byly přihlášeny stavby typově velmi rozdílné a tak, měla porota nelehký úkol při rozhodování. I proto byly předány zvláštní ocenění poroty, předsedkyně poroty a sám pan hejtman udělil vlastní ocenění," dodala Hujerová.

Z léčebny moderní hotel

Dokský Hotel Port zvítězil v rekordní konkurenci patnácti staveb Libereckého kraje. „Pro nás to bylo veliké a milé překvapení," reagoval Ilja Šedivý, předseda představenstva společnosti Regata Čechy a. s, která hotel vlastní a provozuje. „Velkou váhu pro nás má hlavně ocenění Nejsympatičtější stavba Libereckého kraje, protože v této kategorii hlasovali obyčejní lidé," upřesnil Ilja Šedivý.

„Vyhlášení se uskutečnilo ve velice důstojném kultivovaném prostředí a velmi mě potěšilo, že porota ocenila studenty středních odborných učilišť a středních škol se stavebním zaměřením. Tato řemesla v dnešní době nemají velkou prestiž. Kvituji, že tady o tyto obory mají zájem, snaží se jim pomoc a trochu je zviditelnit," pochválil organizátory Ilja Šedivý.

Inspirace lodí

Lví podíl na ocenění má architektka Senka Příhodová, která se inspirovala díly předních světových architektů i atmosférou a kvalitou období počátku 30. let v architektuře a společnosti. „Při práci mi velmi pomohlo, že jsem pro tento svůj ve své podstatě pokorný přístup našla pochopení a podporu v zástupcích investora stavby," řekla Senka Příhodová.

Hotel Port v Doksech - Stavba Libereckého kraje 2013.Původní budova byla postavena jako dětská ozdravovna s koupalištěm v roce 1931 se zjevnou inspirací lodní architekturou. Architekta musela vyřešit i požadavek na navýšení kapacity hotelu skoro o 200 procent. „Vzhledem k zužujícímu se tvaru pozemku bylo nutné při napojení přístavbu otočit o cca sedmnáct stupňů a sledovat tak hranu fasády dnes již zmizelého  domečku a  zároveň také linku břehu jezera," vysvětlila architektka.

Jižní křídlo hotelu je od loňska úplně nové a severní křídlo rozšířené. „Přestavba splnila naše očekávání, hlavně v letní sezóně jsme měli plně obsazeno," zdůraznil Ilja Šedivý. Předseda představenstva má k Máchovu jezeru vztah. „Jako děti nás sem brala maminka každé prázdniny," podotkl Ilja Šedivý.

I to je důvodem k dalšímu rozvoji společnosti u Máchova jezera. „V budoucnu plánujeme dostavět u vody něco mezi loděnicí a jachtklubem. Mělo by se jednat o moderní dřevostavbu. Bylo by to naše druhé separátní zařízení. Jde ale o hudbu budoucnosti, nebude to ani za rok ani za dva," doplnil Ilja Šedivý. V nejbližší době Regata nechystá žádné velké přestavby nebo rekonstrukce. Připravuje pouze drobné vylepšení služeb pro hosty jako nový nábytek na terasu nebo gril.

Autor: Nikola Bursová, Michael Polák, ČTK

Místo události:
20.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení