Do týdne bude na Českolipsku definitivně rozhodnuto o tom, kdo bude v čele radnic další čtyři roky. Už v sobotu proběhla ustavující zastupitelstva v Blíževedlích a ve Ždírci, z měst přišel na řadu jako první včera Žandov.

Už zítra v podvečer budeme mít potvrzená také jména starostů v Kamenickém Šenově, Ralsku a v Zákupech. Až příští týden v pondělí si noví zastupitelé ze svých řad zvolí starosty ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě. A všechno až o něco později uzavře Nový Bor, kde o stížnosti na průběh voleb rozhoduje soud.

Protože koalice jsou už uzavřené, sestavili jsme přehled starostů i místostarostů, které můžete na svých radnicích očekávat.

Cvikov

Očekává se zvolení: Starosta: Jaroslav Švehla (ODS), místostarosta: Ivo Čeřovský (Nezávislí)
Volba: Čtvrtek 6. 11. v 16.30

Jak to vidí Deník: Po 12 letech v pozici místostarosty zasedne Jaroslav Švehla poprvé do křesla starosty. S Ivem Čeřovským už 2 volební období (2002 až 2010) Cvikovu vládli, ale v opačném gardu. Čeřovský by měl být neuvolněným místostarostou a zůstat ředitelem místní ZŠ.

Česká Lípa

Očekává se zvolení: Starosta: Romana Žatecká (ČSSD), místostarostové: Alena Šafránková (ANO 2011), Juraj Raninec (ODS)
Volba: Pondělí 10. 11. v 16.00

Jak to vidí Deník: Změna. To je heslo dnešních dní v České Lípě, a tak se mění kompletně celé vedení města. Zůstává v něm sice ODS, ale ta sebe představuje jako „novou ODS". Novou starostku bude mít Česká Lípa po bezmála 10 letech.

Doksy

Očekává se zvolení: Starosta: Eva Burešová (Doksy náš domov), místostarostové: Josef Pavinský (ODS), Vladimír Reichert ml. (Doksy náš domov)
Volba: Čtvrtek 6. 11. v 18.00

Jak to vidí Deník: I když údajně proběhl pokus, jak sestavit koalici bez dosavadní starostky Evy Burešové, je těžké si to s ohledem na jasné volební vítězství vůbec představit. Doksy budou mít poprvé 2 místostarosty, ale neuvolněné.

Dubá

Očekává se zvolení: Starosta: Zdeňka Šepsová (Nezávislí), místostarosta: Tomáš Novák (SLK)
Volba: Čtvrtek 6. 11. v 18.00

Jak to vidí Deník: Další z měst, kde nebylo v podstatě co řešit a kde bude dosavadní vedení města pokračovat. Nezávislí Z. Šepsové vyhráli na celé čáře a již před volbami dali na vědomí, že v případě úspěchu by se znovu rádi spojili se „Starosty". Ti ostatně skončili druzí.

Kamenický Šenov

Očekává se zvolení: Starosta: František Kučera (sdruž. Kamenický Šenov), místostarosta: Zbyněk Jech (Naše město)
Volba: Středa 5. 11. v 16.00

Jak to vidí Deník: V Šenově bylo jasno hned po volbách. Volební výsledky jednoznačně ukázaly, že lidé v Šenově věří stávajícímu vedení. Tandem Kučera Jech tak logicky bude pokračovat v započaté práci. Cokoliv jiného by byl šok.

Mimoň

Očekává se zvolení: Starosta: František Kaiser (Mimoňská obroda), místostarosta: Stanislav Baloun (SOS)
Volba: Čtvrtek 6. 11. v 16.30

Jak to vidí Deník: Pokračujte jako dosud, změnu nechceme. Tento jasný vzkaz vyplývá z výsledků voleb v Mimoni, kterým kralovalo výrazné vítězství Mimoňské obrody starosty Fr. Kaisera. V Mimoni by se vedení města měnit nemělo.

Nový Bor

Očekává se zvolení: Starosta: Jaromír Dvořák (SLK), místostarosta: Stanislava Silná (SNK ED Nový Nový Bor)
Volba: až po rozhodnutí soudu

Jak to vidí Deník: Od první povolební chvíle jasná věc. Starosta Dvořák dovedl SLK k největšímu novoborskému vítězství, místostarostka Stanislava Silná dostala téměř dvojnásobek preferenčních hlasů, než kterýkoliv z jejích kolegů z SNK ED.

Ralsko

Očekává se zvolení: Starosta: Miroslav Králík (ČSSD), místostarosta: Otto Váradi (SNK ED)
Volba: Středa 5. 11. v 16.00

Jak to vidí Deník: Dosavadní starosta Miroslav Králík je unikát. Volby v Ralsku nikdy nevyhrál, ani se k vítězství nepřiblížil, ale znovu bude starostou. Poprvé se jím stal po převratu v zastupitelstvu, nyní ho delegují povolební dohody.

Stráž pod Ralskem

Očekává se zvolení: Starosta: ???, místostarosta: ???
Volba: Pondělí 10. 11. v 17.00

Jak to vidí Deník: Jediná neznámá, vítěz voleb Volba pro Stráž všechno tají a tvrdí, že nic není dohodnuté. Podle informací Deníku je ale domluvená koalice proti dosavadnímu vedení města. Starostku Věru Reslovou (Občané pro Stráž) a místostarostku Jitku Urbánkovou (Horka) tak možná čeká úděl opozice. Nebo ne?

Zákupy

Očekává se zvolení: Starosta: Radek Lípa (Nezávislé moderní Zákupy), místostarosta: Iva Kreisingerová (Nezávislé moderní Zákupy).
Volba: Středa 5. 11. v 17.00

Jak to vidí Deník: To nejlepší na konec. Drtivá vítězství dosavadních starostů v Zákupech a v Žandově jsou úžasná. Je to ocenění práce pro město, ale i dosažení toho, že město v podstatě „táhne za 1 provaz" a lidé věří svému „velení".

Žandov

Očekávalo se zvolení: Starosta: Zbyněk Polák (SNK), místostarosta: Michal Beň (SNK)
Volba: Pondělí 3. 11. v 18.00

Jak to vidí Deník: V Žandově už je definitivně jasno. Ale co řešit tady nebylo hned po volbách. Zbyněk Polák v Žandově a Radek Lípa v Zákupech jsou vítězové vítězů, vyplatí se je sledovat dál, jak si s tak silným mandátem povedou.