Největší charitativní sbírkou v Česku pojmenovanou podle tří biblických králů teď žije i Českolipsko. Děti se symbolickými korunami na hlavách zpívají, přejí šťastný nový rok a předávají kolemjdoucím drobné dárky – kalendáře i balené cukry – a píšou na dveře požehnání. Při tom sbírají peníze do úředně zapečetěných pokladniček.

Koledníky lidé potkají na mnoha místech okresu, kde je organizuje Farní charita Česká Lípa, která tak usiluje o příspěvky na svůj projekt Sociální automobil. „Jakýkoli příspěvek je pro náš záměr důležitý. Nový tranzitní vůz rozšíří dosavadní svozové linky po Českolipsku i do jiných obcí,“ uvedla ředitelka českolipské charity Eva Ortová.

Jak zdůraznila, projekt podobného typu je na okrese Česká Lípa už po dvanáct let jediný, proto je jeho vytíženost vysoká. Automobil slouží ke svozu až 23 zdravotně postižených dětí každý den do školy v České Lípě a opačně. „Touto cestou se snažíme pomáhat rodičům v intenzivní péči a dětem poskytovat pocit samostatnosti,“ řekla Ortová.

Prvním miminkem roku 2020 narozeném v Libereckém kraji je hoch Kristián Pešek ze Šluknovského výběžku. Na svět přišel císařským řezem v českolipské porodnici v 10:47 hodin.
Za prvními miminky narozenými v Libereckém kraji zamířili do porodnic gratulanti

Na projekt pravidelně přispívá například Jiří Kratochvíl z České Lípy. „Ve svém věku už vím, že jsou důležitější věci než hmotné bohatství,“ připomněl. Podle jeho názoru se Farní charita v České Lípě skládá ze super lidí, s kterými se zná osobně a ví, že svoji práci obětují i volný čas. „Je na nich vidět, že svoje povolání berou i jako poslání. Baví mě účastnit se i jejich ostatních akcí a pomoci, nejen finančně, ale i fyzicky, třeba při prodeji na vánočních trzích a podobně,“ poznamenal Jiří Kratochvíl.

Sociální automobily jezdí během školního roku například do Nového Boru, Kamenického Šenova, Horní Police i Starých Splavů. Jízdné a příspěvky některých obcí pokryjí jen část nákladů, bez pomoci nadací a dárců se služba neobejde.

Právě Tříkrálová sbírka v předchozích letech pomohla hradit provoz služby. Jak potvrdila koordinátorka sbírky Pavla Bratršovská, loni lidé na Českolipsku koledníkům do kasiček věnovali zatím rekordních 133 037 korun.

Někdo dá dvě koruny, někdo tisíc

„Lidé reagují různě, do kasičky vhodí třeba jen dvoukorunu. V obchodech pak dávají papírové bankovky, v kostelech při mších není výjimkou ani tisícikoruna. Zejména ti, kteří sami nemají nadbytek, nás pravidelně zaskočí obrovskou štědrostí,“ popsala zkušenost koordinátorka Bratršovská.

Zámek Doksy.
Doksy chystají další prohlídky opravovaného zámku

Ulice dvanácti měst a obcí Českolipska letos prochází celkem 110 dětských koledníků a 30 vedoucích těchto skupinek, které prosí o příspěvky do padesáti kasiček. „Máme radost, že se kromě lidí na ulicích do sbírky zapojuje více škol, ale i průmyslových podniků jako Krofian, Bombardier a Clarios,“ řekla Pavla Bratršovská. Z českolipských škol se zapojila ZŠ Jižní, ZŠ Špičák nebo Obchodní akademie. „S pokladničkami budeme i na pondělním koncertu houslisty Pavla Šporcla v Jiráskově divadle,“ avizovala Bratršovská. Jak informoval Milan Kořen z Kultury Česká Lípa, na Tříkrálový koncert houslového virtuosa už zbývá jen několik málo posledních lístků. „Půjde o výjimečný hudební zážitek,“ zval Kořen.

Tříkrálová sbírka probíhá až do 14. ledna. Součástí akce je také Tříkrálový koncert, který bude vysílán v přímém přenosu na programu ČT1 v neděli 5. ledna od 18 hodin. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomohou – v Kralupech nad Vltavou a právě v České Lípě. „V našem spotu, který televize odvysílá, se veřejnost dozví více nejen o sbírce, ale i o našich klientech,“ upozornila koordinátorka Pavla Bratršovská.

Podle mluvčího Charity ČR Jana Oulíka v průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky dárci přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelných 1 361 556 918 korun. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 korun, v roce 2019 to už bylo 122 301 612 korun. „Z těchto peněz jsou každoročně podpořeny stovky záměrů – drobných projektů pro lidi v nouzi. Od roku 2001 výnos sbírky každoročně stoupá,“ uvedl Oulík.

Lípa Musica. Ilustrační fotografie.
Rok 2020 bude v České Lípě nabitý akcemi. Lidem zpestří život koncerty i divadlo