„Volební účast se nyní v České Lípě, kde je 44 volebních okrsků, odhaduje na 39,7 procent,“ informovala ve 20.30 mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Špatně si nevedou ani v Zákupech, jak uvedla komisařka z volebního okrsku v budově městského úřadu, ze 1060 zapsaných voličů již přišlo pro prezidenta hlasovat 44%. „Nejvíce přicházeli do 17. až 18. hodiny, ale chodí i nadále,“ poznamenala. Její kolegyně z volebního okrsku v Doksech, Valdštejnské ulici, odhaduje, že u nich volilo 40 % voličů. „Po otevření místnosti se nám tady dveře netrhly,“ přirovnala.

V novoborském okrsku číslo 1, který je v Pihelské pivnici pro občany z Bukovan a Pihelu, už ve 20.30 hodin mělo podle zapisovatelky Gabriely Kuželákové odvoleno skoro z poloviny z 566 zapsaných voličů. „Chodí ještě i teď, ale nejvíce, stovka, jich přišla volit během hodiny po otevření volební místnosti,“ sdělila Deníku. Nejvíce volebních okrsků v Novém Boru je soustředěno v ZŠ na náměstí Míru. Členka tamní komise odhadla, že hlasovalo téměř 40 % jejich voličů. „První nával byl hodně velký, lidé přicházeli v hojném počtu také když šli z práce – mezi 15. a 16. hodinou, po 18. hodině už začala být účast slabší,“ řekla komisařka z okrsku č. 2.

Začátek prezidentských voleb na radnici v České Lípě. Pátek 13. ledna 2023
U volebních uren je frmol. Krajští politici apelují na občanskou povinnost

V nedalekém Kamenickém Šenově, na sídlišti Pískovec si do osmé večer občanskou povinnost splnilo odhadem 42 % lidí ze zapsaných zhruba 350 voličů.

V okrsku č. 1 v ZŠ Sídliště pod Ralskem v Mimoni zaznamenali do 20 hodin více než třetinovou volební účast. „Ve 14 hodin se nám tu vytvořila ukrutná fronta voličů, celkem „špička“ to byla celé první tři hodiny voleb,“ zmínila členka mimoňské volební komise.