Jde o Polevsko a Dubnici. Nyní čeká všechny přihlášené obce návštěva hodnotitelské komise, která rozhodne o vítězi. Slavnostní vyhlášení spojené s oceněním krajského kola se uskuteční 8. srpna ve vítězné obci.

Komise navštíví obce na konci května a na začátku června. „Přihlášené obce hodnotí v řadě oblastí. Jsou jimi koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, bude následovat počátkem září, vítěze krajských kol opět navštíví celostátní hodnotitelská komise v týdnu od 2. až do 9. září. Nositel titulu Vesnice roku 2024 bude nově vyhlášen 21. září v Uherském Hradišti.

Starosta Brniště Michal Vinš.
Brniště plánuje větrné elektrárny. Obci by mohly přinést až osm milionů ročně

Loni se přihlásilo v kraji do soutěže třináct obcí – o jednu méně než letos. Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2023 v Libereckém kraji se stala obec Bílý Kostel nad Nisou. Na Českolipsku se z krajského titulu v minulých letech radovali ve Svojkově (2019), Prysku (2016), Sloupu v Čechách (2010) a Zahrádkách (2009).

Ministerstvo pro místní rozvoj letos připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou třísettisícové dotace. Více informací se nalézá na webových stránkách soutěže www.vesniceroku.cz.

Mohlo vám uniknout: Velké změny v Doksech. Muzeum Čtyřlístku bude větší a zámek vyřeší parkování

Zdroj: Ladislava Sdrzallek