Nezvyšovat daň z nemovitostí se rozhodla také některá města a obce Českolipska. Například občané Nového Boru mohou příští rok zůstat v klidu, nové vedení radnice zatím daň nemění.
„V budoucnosti zvyšování vyloučit samozřejmě nemůžeme, ale uvidíme, jak se k němu vyjádří zastupitelé,“ říká starosta Jindřich Mareš s poukazem na to, že by asi nebylo nejvhodnější prosazovat vyšší daň pár dnů po nástupu do funkce. Nehledě na blížící se krajské volby, kdy nepopulární opatření na bodech nepřidávají.
To, že jsou v Česku daně z nemovitostí ve srovnání s ostatními evropskými státy nízké, si uvědomuje místostarosta N. Boru Stanislav Valdman, a ani on jejich zvýšení v budoucnu nevylučuje. „Daně z nemovitostí tvoří jeden z hlavních zdrojů příjmů obcí a měst ve vyspělých zemích. Pokud ke zvýšení přistoupíme, posílíme rozpočet města, což se občanům může vrátit třeba v podobě většího množství opravených místních komunikací.“
Majitelé nemovitostí v Zákupech, Ralsku a Pertolticích také nebudou příští rok platit víc. Zvýšit daň chtěli v Mimoni.
„V zastupitelstvu návrh na zvýšení na dvojnásobek neprošel,“ sdělil starosta František Kaiser.
Zastupitelstva mohou naopak zrušit daň ze zemědělské půdy. Tu jmenované obce nechávají tak, jak je.
Zákon umožňuje, aby obce zvýšily daň z nemovitostí až pětinásobně. Svaz měst a obcí odhaduje, že ke zvýšení sáhne zhruba pětina obcí v ČR. Zastupitelstva mají na rozhodnutí čas do 1. srpna.
V České Lípě zastupitelstvo již rozhodlo, že majitelé realit zaplatí od příštího roku na dani z nemovitosti dvakrát více než v roce letošním a stejně tomu bude ve Cvikově.
Také ve Stráži pod Ralskem přijali usnesení o dvojnásobném navýšení.
„Zastupitelstvo si ale klade za podmínku, že vybrané daně rozdělíme a použijeme účelně jako investice do komunikací, chodníků, parkovišť a podobně podle místa, kde je vybereme,“ upřesnila starostka Stráže p. R. Věra Bradáčová.