Více než tři miliardy korun rozdělí Evropská unie mezi tři kraje. Mezi žadateli byly také obce a města Českolipska. Do oblasti rozvoje měst, venkova a cestovního ruchu putuje na Českolipsku 94 milionů korun.
V Doksech se rozhodli získat prostředky na revitalizaci či vybudování parků a dětských hřišť. Z Evropské unie k nim poputuje 7,7 milionů korun. „Jsme také rádi, že budeme moci za peníze EU zrekonstruovat centrální parkoviště,“ shrnul starosta Doks Zdeněk Krenický.
Třetí žádost o podporu rekonstrukce Jarmiliny stezky, na niž by navazovala naučná stezka kolem Máchova jezera se zaměřením na komiks Čtyřlístek a muzeum Čtyřlístku, finanční podporu nezískala.
Toto nejsou jediné peníze z EU, které pomohou Máchovu jezeru. Dalších 2,8 milionu získala obecně prospěšná společnost Máchovo jezero na rozvoj cestovního ruchu. Pokračovat v opravách hřiště budou moci také ve Stráži pod Ralskem, kde obdrží 17 mil.
Na archeologické muzeum v České Lípě získal Liberecký kraj částku 10,7 milionů korun. Díky nim se bývalá městská šatlava ve Vězeňské ulici dočká rekonstrukce. Po opravách by se měla stát součástí Vlastivědného muzea v České Lípě.
„Do objektu bychom rádi umístili naše archeologické sbírky, které v současné chvíli nemáme kam dávat a veřejnost k nim tedy nemá přístup,“ řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
Dvanáct hřišť postaví díky dotacím na Novoborsku. Volnočasové areály vzniknou v Kamenickém Šenově, Svojkově, Skalici, Novém Oldřichově, Prysku, Novém Boru (dvě), Svoru, Polevsku, Okrouhlé, Kunraticích a Radvanci.
„Čtyřiadvacet milionů je dotace, po dvou milionech se spolupodílí stát a obce,“ upřesnil předseda Sdružení obcí Novoborska Jiří Vosecký.
Také on je rád, že se svými projekty uspěli. „V rámci Novoborska jsme si stanovili priority, kterými je vybudování hřišť,“ pochvaluje si Jiří Vosecký.