Takto vysoký počet nezaměstnaných zaznamenaly statistiky naposledy v dubnu 2004. „Lednová míra nezaměstnanosti vzrostla oproti předchozímu měsíci o 2,2 % a je tak 14. nejvyšší v rámci celé České republiky,“ informuje tisková mluvčí úřadu práce Marcela Ottová. Celostátní průměr míry nezaměstnanosti byl v lednu 6,8%.

„Situace v některých obcích je ještě výrazně horší. V celém okrese je celkem třináct obcí, kde je míra nezaměstnanosti vyšší než patnáct procent a z mikroregionů jsou na tom nejhůře Novoborsko a Cvikovsko,“ doplňuje mluvčí.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti zaznamenali v obcích Ralsko (20,4 %), Ždírec (20,3 %) a Radvanec (19,7 %). Naopak nejlépe jsou na tom obce Kozly (4,9 %), Hamr na Jezeře (6,3 %) a Brniště (6,7 %).

Mnozí starostové se snaží snížit počet lidí bez práce tím, že jich několik zaměstnají na veřejně prospěšných pracích. Například v Chotovicích, kde dosahuje míra nezaměstnanosti 18,2 %, dosud tyto pracovníky neměli. „Zatím zkušenosti nemáme, a tak začneme s jedním pracovníkem. Je ale důležité, abychom si mohli vybrat, koho takto zaměstnáme. Jestliže splní naše očekávání, nebudeme se bránit takto zaměstnat více lidí,“ řekl starosta Chotovic Bohumil Mráček.

Naopak v Ralsku s tímto způsobem zaměstnávání lidí nepočítají. Sází tu spíš na přilákání nových investorů. „Úřad práce nám diktoval, koho můžeme takto zaměstnat a koho ne. V současné době si tu odpracovávají trest odsouzení na obecně prospěšné práce a už to je pro nás vzhledem k rozloze města velký problém,“ shrnul starosta Ralska Jindřich Šolc.

Míra nezaměstnanosti se tu nezvýšila v souvislosti s ekonomickou krizí, počet lidí bez práce je tu již několik let vysoký. V Ralsku proto sázejí na nové zaměstnavatele. Více než dvacetiprocentní míra nezaměstnanosti zde obnáší 145 lidí bez práce. „V Kuřívodech připravuje investor výstavbu továrny na výrobu nábytku. Pozemky jsme mu prodali vloni v srpnu. Firma vyrábí nábytek pro obchodní řetězce,“ upřesnil Jindřich Šolc.

Další změnu by podle něj mělo přinést i využití letiště v Hradčanech. „Do podmínek výběrového řízení jsme dali požadavek, aby tu vzniklo alespoň pět set pracovních míst.“

Na konci ledna 2009 nabízel úřad práce 265 volných míst, což představuje více než 20 nezaměstnaných na jedno pracovní místo. Ke konci prosince 2008 bylo na Českolipsku 450 volných míst, jejich počet v lednu klesl o 173. Průměrně v ČR připadá na jedno volné místo 5,8 uchazeče. Nezaměstnaní se rekrutují ze všech vzdělanostních i věkových skupin. V lednu v evidenci přibylo nejvíce vyučených.

Odborníci očekávají, že míra nezaměstnanosti bude v dalších měsících narůstat. Mluvčí úřadu práce odhaduje, že by se během letošního roku mohla vyšplhat až na 14 procent. Hromadné propouštění už oznámily tři firmy na Českolipsku. Podle dosavadních informací přijde o práci sedmnáct set lidí.