Už před jednáním rady města, které mělo rozhodnou o nových nájemcích dvou komerčních prostorů, avizovala v Městských novinách starostka České Lípy Romana Žatecká, že v přízemí zůstane to, nač jsou lidé zvyklí, tedy káva a zákusky.

Horní patro ale čeká velká změna, namísto křiku dětí v hracím koutku současné kavárny, bude znít 110 let starým secesním prostorem jazz jak po jednání rady město oficiálně oznámilo, tyto prostory ve veřejném výběrovém řízení získal k pronájmu Pavel Šmíd, provozovatel obdobně zaměřeného klubu U Bílýho černocha, který sídlí v českolipském kulturním domě Crystal.

„Nechte se překvapit," říká tajemně Pavel Šmíd na otázku, co přesně na místě plánuje. „V příštím týdnu bych chtěl svoji myšlenku pořádně představit," dodává s tím, že klub v Crystalu rozhodně bude pokračovat dál.

Nová nájemnice přízemního café-baru je o poznání sdílnější. „Měla by to být tradiční kavárna, která bude ctít ten klasický secesní interiér, budou tam světlé barvy a bude to tam nekuřácké. Ostatně od května nebude ani jiná možnost," říká Kateřina Vorlíčková, která se svou matkou zároveň provozuje kavárnu Split v obdobně hodnotném objektu na českolipském náměstí T. G. Masaryka. „Konkrétní časový plán přestavby i její rozsah ještě projednáváme s městem," dodává.

„Sešlo se celkem 8 nabídek, které vyhodnotila komise jmenovaná starostkou podle pravidel a kritérií stanovených radou města. Stejně důležitá byla obě hodnotící kritéria, tedy nejen samotná výše nabízeného ročního nájemného, ale také záměr zájemců, jak prostory upravit a využívat," říká místostarosta České Lípy Juraj Raninec s tím, že noví nájemci mají do historické budovy přinést prostředí odpovídající jejímu reprezentativnímu charakteru. Smlouvu mají od června.