VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipský dětský sbor se otevírá populární hudbě a hledá nové talenty

Česká Lípa - V úterý 8. září proběhne nábor sboru před novou sezónou, která přinese proměnu repertoáru a zřejmě i velké zahraniční turné.

4.9.2015
SDÍLEJ:

Slavnostní výroční koncert Českolipského dětského sboru. který v roce 2014 sbor oslavil 20 let svého fungování.Foto: Dení/Vít Černý

Za pár dnů to bude přesně rok, co velkolepým výročním koncertem oslavil 20 let své existence. K velkému jubileu vloni Českolipský dětský sbor natočil také už šesté profilové CD a teď odhodlaně vyhlíží novou etapu. Hledá pro ní nové talenty a přiznává, že leccos bude možná jinak.

„Nová dekáda se nám začíná profilovat tak, jak Českolipský dětský sbor nebyl dosud zvyklý," říká sbormistr a zakladatel věhlasného sboru Petr Novák. „Dosud jsme pracovali na repertoáru složeného z klasické hudby, spirituálů či duchovní hudby. Od loňska jsme ale svůj repertoár rozšířili o populární hudbu a začali jsme intenzivně spolupracovat s libereckým Big'O'Bandem, který má právě pop-rockový repertoár."

Brzy tak bude úplně normální slyšet od českolipského dětského sboru třeba protixenofobní baladu Take Me To Church irského zpěváka Haziera, která dlouhodobě okupovala nejvyšší příčky hitparád ve světě i v českých rádiích. Mezi klasickou či duchovní hudbu se vklíní také písně od legendy jménem ABBA nebo songy rapperů.

Větší tíhnutí k moderní hudbě nadchlo především starší a nejstarší členy sboru. „Hodně je to zajímá a bere a máme pocit, že je na čase to nabídnout i těm mladším a dalším," říká Petr Novák. „Je důležité, aby práce ve sboru byla kvalitní, aby byly výsledky, ale jde nám také o to, aby to děti bavilo. I proto naším repertoárem trošičku uhýbáme tím populárním směrem."

Co také sbormistr řekl o proměně repertoáru„Chceme, aby repertoár odrážel i současné hudební dění, ale neznamená to, že se teď na celých sto procent přikloníme k populární hudbě. Protože je také důležité, když už se děti a mládež věnují takové činnosti, aby povědomí o hudbě měli komplexní."

Před úplným odstartováním do nové sezóny ale musí Českolipský dětský sbor doplnit stavy. „Obecným problémem každého dětského sboru v menších městech je to, že mu po maturitách a odchodech na vysokou školu zmizí část sboru. Je to opakující se koloběh, se kterým jsem ale smířený," ujišťuje sbormistr.

Ačkoli ze sboru po maturitách odcházejí ti nejstarší, nábor nových členů, který proběhne už v úterý 8. září, se týká všech odděleních sboru a přihlásit se mohou i tříletí špunti. Českolipský dětský sbor je rozdělený do několika oddělení a jedno z nich se věnuje právě předškolákům.

„Při práci s těmito nejmladšími členy sboru se zaměřujeme na artikulaci, správné dýchání, na základní výuku hry na hudební nástroje i estetiku. Zkoušky probíhají formou hudebních her a snažíme se do výuky zahrnout i angličtinu," popisuje sbormistr Novák, který je také českolipským zastupitelem i ředitelem kulturního domu Crystal.

Druhá věková skupina ve sboru kopíruje první stupeň základních škol. „To už je takový mezistupeň před koncertním oddělením. U předškoláků je důležité, aby děti měly chuť a zájem a my si je formujeme. V předkoncertním oddělení už děti ale musí intonovat a musí mít rytmický základ," vysvětluje Petr Novák.

Zahraniční turné

Tým lidí, který se věnuje Českolipskému dětskému sboru, je už poměrně široký. „Už to není jako na začátku, kdy jsem měl v podstatě všechno na starosti sám," směje se vzpomínce na začátky sboru. „Dnes máme vlastní hlasovou poradkyni, jsme tři sbormistři a pak jsou tam další lidé, kteří se starají o zázemí sboru, jež běžně není vidět, papírování či účetnictví."

Sbor, který je známý svými výjezdy do zahraničí, chystá i před novou sezónou zahraniční turné. „Nová sezóna by měla přinést větší, dvoutýdenní turné. Nemůžu teď ale s jistotou říci, jestli nás čeká turné v USA nebo v jiné anglicky mluvící zemi, ale něco takového se rýsuje a zpřesňuje," naznačil Petr Novák. „Chtěli bychom na turné dát šanci i nováčkům, aby viděli, že to celé není jen dřina, ale i odměna v podobě toho, že něco uvidí."

Nábor do sboruKdy a kde: probíhá v úterý 8. září v 17 hodin ve zkušebně sboru ve 3. pavilonu ZŠ Špičák (nad pravou tělocvičnou)
Koho sbor hledá: děti od 3 let a mládež do 16 let
Jak nábor probíhá: malé děti zazpívají samy, velké mohou i se sborovým hudebním doprovodem
Sbormistr a kontakt: Petr Novák, 777 074 096

Autor: Michael Polák

4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení