„Zpívali jsme u hrobky svatého Petra v kryptě Svatopetrské baziliky. Při mši v bazilice svatého Bartoloměje na jednom z ostrovů Říma na Tibeře jsme minulou neděli byli jen metr od ostatků svatého Vojtěcha," vypočítává šéf sboru Petr David místa, o kterých věřící z celého světa jenom sní.

Sérii mší v Římě pořádala Česká biskupská konference. A nabídku hlavního ceremoniáře kardinála Dominika Duky, Vojtěcha Mátla, dostal sbor už loni v létě po vystoupení ve Varnsdorfu.

Členové Severočeského filharmonického sboru z České Lípy zpívali papeži při audienci. „Na každou bohoslužbu v Římě jsme připravili nový program. Většinou se zpívalo česky, ve čtvrtek pro kněží Vatikánu latinsky a u hrobu svatého Cyrila i staroslověnsky," říká šéf sboru, který se české duchovní tvorbě věnuje třicet let. A protože sbormistr Josef Zadina je zároveň regenschorius v katedrále v Hradci Králové, kde sbor zpívá při bohoslužbách, mají v repertoáru i dostatečný program pro liturgie.

Na mších bylo s nimi odhadem také na tři sta českých poutníků, kteří do Říma přijeli autobusy. „Kostely byly i díky nim naplněné, i když třeba v bazilice Santa Maria Maggiore, chrám založený v roce 420, probíhaly současně dvě mše. Ale v bazilice svatého Klimenta nám říkal osobní lékař českých biskupů, že takovou návštěvnost tamní nepamatují," ohlíží se Petr David po nevšedních zážitcích.

„V jedné z bočních kaplí svatého Petra jsme jako hold svatému Václavovi zpívali u jeho oltáře českou hymnu," vzpomíná David. „Netřásla se nám kolena, spíš se nám chvělo u srdce. To prostředí, atmosféra, zpěv, prostě bylo nepopsatelné."

A nakonec na hlavním vatikánském Svatopetrském náměstí spontánní přednesení české hymny na audienci u papeže. „Svatý otec pomalu odjížděl, náš sbor zpíval na Svatopetrském náměstí svůj repertoár a někoho napadlo, že zazpíváme českou hymnu. Někteří mohli sotva zpívat. Úplně nás to pohltilo. A za dva dny jsme se od šéfredaktora Rádia Vatikán dozvěděli, že česká hymna tam od roku 1971 zazněla poprvé," dodal David.