Konec dojíždění do Liberce i dlouhého čekání na vyšetření. Českolipská nemocnice bude mít vlastní magnetickou rezonanci. Nové pracoviště je jedním z řady projektů, na které nemocnice získala evropské dotace. Do modernizace letos investuje desítky milionů korun.

Přístroj, lidové nazývaný tunel, slouží k detailní diagnostice a pacientům v regionu dosud chyběl. „V současné době probíhají stavební práce nutné k instalaci technologie magnetické rezonance. Hotové by měly být do konce roku,“ uvedla mluvčí Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP) Kateřina Amrichová. Pracoviště najdou pacienti v příštím roce v přízemí nemocnice nalevo od hlavního vchodu.

Magnetická rezonance je unikátní metoda hlavně pro diagnostikování neurologických, ortopedických a onkologických onemocnění, která je bez škodlivého záření. Čekací doba na vyšetření v České republice je ale dlouhá, protože zařízení bývá jen ve větších nemocnicích.

Rušno bude v následujících týdnech i na dalších odděleních, která se dočkají především nového vybavení. Moderní přístroje pořídí nemocnice na jednotky intenzivní péče na neurologické a dětské oddělení, internu nebo chirurgii. „Jedná se například o nové monitorovací systémy životních funkcí, defibrilátory, infuzní pumpy nebo anesteziologické přístroje,“ dodala Amrichová. Obnovou procházejí také centrální operační sály a napříč nemocnicí je pacientům k dispozici 350 nových lůžek.

Do rozsáhlých investic se českolipská nemocnice mohla pustit především díky dotacím z Integrovaného regionálního operačního programu.

Na předfinancování pěti projektů získala nemocnice od Libereckého kraje půjčku 50 milionů korun. „Všechny tyto projekty jsou připraveny k realizaci už pro období od října do prosince letošního roku. V lednu bude celková částka činit už 119 milionů korun,“ upřesnil náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Přemysl Sobotka. Peníze musí nemocnice kraji vrátit do poloviny příštího roku.

Na investice přispívá kraj jako zřizovatel 30 milionů korun ročně. Další peníze rozdělí svým nemocnicím z přebytku loňského hospodaření. Českolipská nemocnice tak může mimo jiné dokončit celkovou rekonstrukci porodnice v 8. patře, kam se následně přestěhuje také gynekologie.

„Vedle toho probíhá řada akcí, které nejsou tak viditelné, například kompletní výměna osvětlení nebo rozvodů v podzemí nemocnice. Pacienti se už nebudou muset dívat na dráty a trubky, když na lůžku přejíždějí mezi jednotlivými pavilony,“ řekl při nedávném otevření nové hemodialýzy ředitel NsP Pavel Marek.

Opravy probíhají také v prostoru centrálních šaten. „Nakonec přemístíme většinu personálu do podzemí polikliniky, kde šatny historicky bývaly,“ dodal Marek.