VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipští předškoláci koukají správně

Česká Lípa – Na ordinace očních lékařů se změnily mateřské školy v České Lípě. Účastnily se preventivního terénního vyšetření zraku u malých dětí v rámci projektu Koukají na nás správně? občanského sdružení Prima Vizus z Chebu.

18.12.2009
SDÍLEJ:

vyšetření zraku je bezkontaktní a trvá jen půl minuty. Předškoláci se proto vůbec nemuseli bát.Foto: Deník/Petr Šimr

„Smyslem je včas odhalit oční vady u dětí, a tím předejít nevratnému poškození zraku v dospělosti, a to zejména vzniku tupozrakosti,“ vysvětlil Robert Plachý, ředitel o.s. Prima Vizus.

V 16 mateřinkách v České Lípě vyšetřili odborníci 763 dětí. „U čtyřiceti osmi z nich jsme zjistili pozitivní nález. U dvou dětí se jednalo o hypermetropii, kdy jsme naměřili více než pět dioptrií. Vzhledem k tomu, že mají jít v září do školy, mohly je čekat potíže s učením,“ podotkla Petra Spieglová z o.s. Prima Vizus.

„Počet pozitivních nálezů koresponduje s údaji, které měříme v Karlovarském kraji. Zde jsme loni zkontrolovali zrak u šesti tisíc dětí.“

Samotné vyšetření je bezkontaktní, trvá pouze půl minuty a probíhá v prostředí blízkém dětem. Odpadá tak syndrom bílého pláště. Navíc je i zábavné. „Na přenosné videokameře, která snímá optické potenciály oka, jsou nakreslené obrázky a ty doprovází světelné a zvukové prvky,“ popsal Robert Plachý s tím, že vyšetření tak mohou absolvovat i půlroční kojenci.

Naměřené údaje se ukládají do elektronické databáze, kde speciální diagnostický software vyhodnotí zaznamenaná data. „Předškoláci, u nichž byl zjištěn pozitivní nález, dostali písemné potvrzení o vyšetření pro své rodiče s doporučením, aby v nejbližší době zavítali k odbornému očnímu lékaři,“ doplnil Robert Plachý.

Pomohlo město

„Z rodiny mám zkušenost, že odhalit oční vadu u dítěte je velmi těžké. Proto jsem nabídku kvitovala, je to pro zdraví dětí velmi prospěšné,“ komentovala ředitelka MŠ Pastelka v České Lípě Jana Červinková a doplnila, že rodiče se s průběhem a smyslem vyšetření seznámili prostřednictvím letáků a většina jich zareagovala pozitivně.

Ve zdejší školce prošlo vyšetřením zhruba padesát předškoláků, z nichž dva měli pozitivní nález. Preventivní vyšetření zraku není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale díky partnerům projektu je prováděno bezplatně. Padesáti tisíci korunami přispělo i město Česká Lípa.

„Rozhodli jsme se podpořit hlavní myšlenku projektu a upozornit na nutnost provádění pravidelných kontrol zrakových funkcí u dětí již od jejich raného věku, které předcházejí možným komplikacím v budoucnosti,“ sdělila starostka Hana Moudrá.

Vinou nesprávného vidění u malých dětí může být zhoršená prostorová orientace, špatná motorika a koordinace pohybů. Hrozí jim proto zvýšené riziko úrazu. Chování dítěte může někdy dokonce působit jako porucha intelektu, skutečná příčina je však ve špatném prostorovém vnímání způsobené vadou zraku. Ta je pak často odhalena až ve škole, kdy má dítě problémy se čtením a psaním.

Stejné vyšetření absolvovaly již na podzim děti v Doksech, které jako první město v Libereckém kraji podpořilo zcela ojedinělý projekt preventivního měření zraku.

Autor: Radmila Pokorná

18.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V místě, kde se potkávají dvě krajské silnice druhé a třetí třídy s místní komunikací, plánuje Liberecký kraj vybudovat okružní křižovatku.

Ve Stráži se dočkají kruhového objezdu. Kraj požádal o dotaci z EU

BONDING.  Nová metoda? Nikoliv. Znaly ji už naše babičky, jen tomu říkaly jinak. Česky řečeno, jedná se o přirozený kontakt dítěte s matkou bezprostředně po porodu.

Vážení počká. První propojení s miminkem zajistí bonding

Volejbalisté Loko vyhráli v Příbrami a drží post lídra

Česká Lípa - Pozici lídra tabulky 2. ligy uhájili po víkendovém dvojzápase s domácí rezervou VK Příbram volejbalisté českolipské Lokomotivy.

OBRAZEM: Nový Bor ozdobil stuhou vojenskou zástavu

Nový Bor - Slavnostní dekorování zástavy jednotky Armádních záloh Armády České republiky stuhou města Nový Bor proběhlo v úterý 12. prosince na místním náměstí Míru.

V noci na čtvrtek lze pozorovat meteorologický roj Geminidy, bude vrcholit

Severní Čechy - V noci na čtvrtek máte možnost sledovat na obloze meteorický roj Geminidy, který bude vrcholit. Pozorovací podmínky mají být podle astronomů příznivé. Měsíc totiž bude před novem a na oblohu se bude coby úzký couvající srpek dostávat až v závěru noci.

Škodováci dostanou vyšší příplatky i vánoční prémie

Mladá Boleslav - Po prvním kole vládne mezi zaměstnanci Škodovky většinová spokojenost. Podle časopisu Škodovácký odborář se jejich vyjednávacímu týmu podařilo dosáhnout zvýšení prémie za pracovní výkon na deset tisíc korun, zároveň se od ledna následujícího roku zvednou příplatky za práci ve vícesměnných systémech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT