Do zbrusu nových odborných učeben zasednou žáci ze základních škol Lada a Slovanka v České Lípě v příštím školním roce. Jak informovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová, město chce plán vylepšení tříd uskutečnit do konce letošních letních prázdnin. „Stávající odborné učebny projdou modernizací, vybaveny budou nejmodernější technikou,“ uvedla s tím, že celkové náklady na projekt jsou odhadnuté na téměř 17 milionů korun. „Naprostá většina finančních prostředků však bude hrazena z dotace,“ poznamenala Kňákal Brožová.

ZŠ Slovanka se těší na novou učebnu chemie, fyziky, zeměpisu, přírodopisu, ale také novou jazykovou a počítačovou učebnu. ZŠ na sídlišti Lada pak získá novou učebnu chemie, fyziky, jazykovou a počítačovou učebnu.

„Velmi zajímavé a dá se říct ojedinělé je řešení učebny chemie. V jejím rámci vznikne jak prostor pro praktické pokusy, tak i pro teoretickou výuku. Součástí bude část vybavená kahany, topnými hnízdy, rozvody vody a elektřiny k jednotlivým pracovním místům. Chemický ráj pro učitele a pevně věříme, že i pro žáky,“ popsal ředitel Radek Častulík ze ZŠ Lada, kde stáří odborných učeben přesáhlo 30 let.

Jak doplnil, ve třídě informatiky bude kompletně vyměněna technika, nové PC stanice a monitory, stejně jako software. Podobně vylepší i učebnu jazyků. „Sluchátka, mikrofony, software, počítače, projekční technika. Pro naši školu velká novinka, ale máme kreativní tým učitelů anglického i německého jazyka, tak věřím si své uživatele si rychle najde,“ řekl Radek Častulík.

Základní škola na sidlišti Lada dostane nejen nové vybavení, ale prochází už rok celkovou opravou svých budov. Jak potvrdil ředitel Radek Častulík, tato modernizace se blíží k závěru, zbývá už jen zateplení pláště pavilonu 1. stupně a práce od dubna intenzivně pokračují. „Vše vypadá, že by mělo být hotovo do konce června. Vnitřní částí všech pavilonů jsou uklizené, nastěhované a vybavené vším potřebným pro zahájení výuky, chybí už jen žáci,“ uvedl Častulík.

Jeho kolega ze ZŠ Slovanka Václav Špetlík připomněl, že jejich odborné učebny pro chemii a fyziku jsou staré 50 let a jejich životnost a přínos pro moderní styl výuky je již skoro nulová. „Od odborných učeben si slibujeme lepší možnosti při přípravě žáků vyšších ročníků ke studiu na SŠ, rozšíření možností pro mimoškolní aktivity žáků jako je příprava na soutěže a olympiády, laboratorní praktika, zájmové kroužky a další,“ uvedl ředitel Špetlík.

Po modernizaci míní učebnu chemie a fyziky nabízet v rámci volných hodin i okolním školám, které zatím na modernizaci svých učebních prostor teprve čekají. „Nejvíce se těšíme na fungl novou učebnu cizích jazyků, která na naší škole velmi chyběla. Promyšlený systém umožní kvalitní interakci mezi žákem a učitelem i mezi žáky navzájem,“ nastínil ředitel školy na Slovance.

Na modernizaci odborných učeben ve dvou českolipských školách získalo město dotaci od Integrovaného regionálního operačního programu, která pokryje až 90 % uznatelných nákladů. Maximálně může město z dotace obdržet 11,2 milionů korun, z městského rozpočtu tak na realizaci projektu půjde 5,4 miliionů korun. V současné chvíli probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby. Předmětem veřejné zakázky jsou drobné stavební práce, výměna elektroinstalace a především dodávka a montáž nového vybavení včetně odpovídající výpočetní techniky a nábytku.

„Město investuje do oprav svých škol každý rok desítky milionů korun, jedná se však většinou o venkovní opravy, jako jsou opravy střech, výměna oken nebo zateplení fasády. Je však důležité investovat také do modernizace vnitřního vybavení škol a pokud k tomuto účelu lze navíc využít dotaci, jedná se skvělý bonus navíc,“ komentovala starostka České Lípy Jitka Volfová.