Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipští zjistí, co vdechují

Česká Lípa - Na pečlivě vybraných místech v České Lípě probíhá do dnešního dne unikátní měření ovzduší. Jeho výsledky povedou k lepší lokalizaci zdrojů znečištění a poslouží jako podklady pro udělování dotací.

20.10.2016
SDÍLEJ:

Po skončení měření v jednotlivých lokalitách České Lípy se měřící vozidla sjela do areálu teplárny, kde pokračovala v dalším, tentokrát hromadném, dvanáctihodinovém měření.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Dodávky po střechu napěchované měřicí technikou, z jejíchž střech se tyčily mohutné sloupy osazené senzory, mohli od středy 18. října pozorovat obyvatelé České Lípy v pěti lokalitách, kde měřicí technika zaznamenávala po 24 hodin stav ovzduší. Kompletní výsledky včetně hloubkové vědecké analýzy a dosazení do kontextu budou známy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Data z pěti vybraných míst, kde probíhalo měření, lze přibližně aplikovat i na další obdobné lokality ve městě „Snažili jsme se pro měření vybrat reprezentativní místa," řekla Pavla Procházková z krajské hygienické stanice. Například u školy v Partyzánské ulici je víc lokálních topenišť, Pod Holým vrchem ukáže měření vliv průmyslové zóny a lokálních topenišť.

Měřilo se také v ulici 28. října, kde je dominantním znečišťovatelem doprava na průtahu městem a u obchodního domu Banco se měření soustředí také na vliv dopravy a na situaci v centru města. Podle výrazu pracovnice, která ukládala filtr zaznamenávající kovy v ovzduší z poslední zmíněné lokality, lze soudit, že se zde nedočkáme příznivých čísel. Ale jak už bylo uvedeno, na konečné výsledky si musíme pár měsíců počkat.

Co měřili?

Během měření vědci zjišťovali kromě výše zmíněných těžkých kovů v ovzduší, také koncentrace oxidů síry, dusíku a uhlíku, polétavého prachu, polyaromatických uhlovodíků, ale také například kolísání znečištění v průběhu dne.

Znečištění ovzduší podle odborníků poškozuje zdraví. Délku lidského života zkracuje průměrně o více než osm měsíců a v nejvíce znečištěných městech a oblastech dokonce o více než dva roky. „Měření znečištění ovzduší se provádí v podzimních měsících, kdy je počasí nejstabilnější a vzhledem k ochlazení už také domácnosti topí," říká Helena Žaganová z krajského odboru životního prostředí.

Ovzduší ve městě měřil v roce 2013 i Český hydrometeorologický ústav. Zjistil, že největší problémy způsobuje prach. „Problém je, že bylo krátké a popisuje situaci diskontinuálně na třech místech," říká vedoucí národní referenční laboratoře pro vnitřní a vnější ovzduší Bohumil Kotlík. Nové měření by podle Kotlíka mělo poskytnout ucelený obrázek o situaci ve městě.

„Uděláme otisk situace a její změny v průběhu dne. Pokud popíšeme výrazné ranní špičky v souvislosti s lokálními topeništi, pokud popíšeme dopravní špičky, pokud je budeme schopni identifikovat a zařadit do kontextu, tak jsme schopni dát podklady pro případnou nápravu a případná opatření ke zlepšení situace v České Lípě," dodal Kotlík.

Autor: Jiří Jelínek, ČTK

20.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení