„V Provodíně tuhle naši spanilou jízdu děláme dvacet let, má jméno Povolávací rozkaz Standy Holýho a vždycky se sem jedeme ukázat,“ řekl organizátor akce Stanislav Holý. „Za pozornost jsme rádi, načepejříme peří,“ podotkl s úsměvem. Tentokrát do České Lípy přijel za volantem amerického vojenského vozidla značky Dodge, vyrobeného v roce 1942 v USA. „Mám ho už léta, ale začínal jsem původně s Harleyem, pak přišel Jeep, mám těch amerických aut z války více,“ uvedl „Stanley“ s tím, že takový vůz sloužil k přepravě vojáků a munice a ještě za války většinou táhl lehký kanón.

„To co já o tomto kusu vím, tak se za války pohybovalo po Evropě a skončilo v Rakousku, i když mělo na kapotě nikoliv tuto bílou hvězdu, ale rudou, tak je možné že s ním jezdili v Rusku, ale později mi připadalo, že je hvězda neuměle vymalovaná a že vůz používali filmaři,“ zmínil Stanislav Holý. Podle něj s ním nejezdí rychleji než 70 mil za hodinu, protože pak už automobil, který má spotřebu 30 litrů, ztrácí dobrou ovladatelnost řízení.

Česká Lípa hostila ve dnech 2. až 3. srpna Světový pohár v orientačním běhu a zároveň doprovodné závody pro veřejnost Czech O-Tour.
FOTO, VIDEO: Běžci zaplavili českolipské ulice. Bojovali o světový pohár

V sestavě veteránů se na náměstí objevilo i několik málo novodobějších motocyklů a aut. Majitelé nechávali děti, aby se mohly usadit za volanty, kde si je rodiče fotografovali. „Jsem ráda, že zdejší lidé ani letos o tuto podívanou nepřišli a že tady na náměstí mají příležitost si všechny krásně zachovalé stroje prohlédnout, i pobavit se s jejich majiteli,“ kvitovala příjezd kolony starostka města Jitka Volfová.