Post prvního místostarosty získal stejným počtem hlasů Jiří Kočandrle (TOP 09). Křeslo druhého místostarosty obhájil Tomáš Vlček (nez. SLK) a i pro něj hlasovalo čtrnáct zastupitelů. „Ukázala se naprostá stranická disciplína ODS, TOP 09, Starostů, Strany zelených a KSČM,“ komentovala po volbě vedení města Romana Žatecká (ČSSD) a zdůraznila, že jejich koalice hlasovala jednotně.

„Voliči v České Lípě chtěli změnu, ale dostali včerejší guláš,“ doplnila Žatecká.

Právě sociální demokraté byli jasnými vítězi voleb, ale jejich koalice s Věcmi veřejnými a Suverenitou nezískala se svými jedenácti hlasy potřebnou většinu na pondělním ustavujícím zasedání. Zůstala tak nakonec v opozici. Ve výsledku byla úspěšnější ODS, která sestavila středopravicovou koalici s TOP 09, Starosty pro Liberecký kraj a Stranou zelených s rovněž jedenácti hlasy.

O chvilku napětí se na počátku zasedání postaral Petr Skokan (VV), na něhož se muselo pět minut čekat. Slib zastupitele včas stihl. Petr Skokan hned na počátku zasedání navrhl, aby se vedení města volilo aklamací, tedy veřejně. Jeho návrh neprošel. Pro bylo pouze jedenáct zastupitelů.

Protože i přes dopolední zkoušky mírně zlobila hlasovací technika, zopakovali si zastupitelé hlasování o způsobu volby ještě jednou. Veřejná volba ale neprošla ani napodruhé.

Rozhodlo čtrnáct hlasů

Na post starostky navrhovali sociální demokraté svoji jedničku Romanu Žateckou. Občanští demokraté nominovali Hanu Moudrou. Ta svůj post poměrem 14 ku 11 obhájila. „Děkuji za projevenou důvěru,“ reagovala stručně Hana Moudrá.

Na post prvního místostarosty navrhly své kandidáty jen dvě strany. Za věci veřejné šel do volby Antonín Lačný a za TOP 09 Jiří Kočandrle. Toho ve volbě podpořilo čtrnáct zastupitelů, a vystřídá tak Jana Stejskala (ODS). Na křeslo místostarosty byl pouze jeden kandidát, a to Tomáš Vlček (nez. SLK), který opět stejným poměrem hlasů jako předcházející dva vítězové obhájil svůj post.

ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA JSME SLEDOVALI ON-LINE - ZDE

Zastupitelé rovněž volili radní. Vedle Hany Moudré, Jiřího Kočandrleho a Tomáše Vlčka usednou Eva Stehlíková (ODS), Karel Tejnora (ODS), Anna Kobosilová (TOP 09) a Martin Prokeš (SLK).

Sociální demokraté tak nemají v užším vedení města žádného zástupce. „Usilovali jsme pouze o místo čtvrtého radního. Zbývající jsou pouze do počtu a takovou nedůstojnou roli jsme nechtěli,“ podotkla Romana Žatecká.

Jak dále sdělila, budou na příštím zasedání žádat posty předsedů výborů, aby jako opozice plnili kontrolní funkci. „Nesmířím se s tím, jak dnes dopadlo zvolení vedení města. Do voleb jsme šli proto, že chceme změny a ty budeme požadovat,“ nekompromisně řekla Romana Žatecká.

Že svoje slova myslí vážně, ukázala u hlasování o výši odměn. Žádala, aby se pro všechny snížily o deset procent. Se svým návrhem byla úspěšnější než Karel Tejnora, který souhlasil rovněž se snížením, ale s výjimkou zbytku zastupitelů.

H. Moudrá: Komunisté mi hlas nedali

Čtrnáct zastupitelů jí pomohlo obhájit křeslo českolipské starostky, a město tak povede další čtyři roky.
K vítězství vám zřejmě pomohli i tři zastupitelé z KSČM. Co na to říkáte?
Věřím, že mě podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem.
To myslíte vážně?
Ano, myslím. Volba byla tajná.
Středopravicová koalice, jejíž jste součástí, proklamovala, že se zlepší komunikace s veřejností. Můžete být konkrétnější?
Zřídíme komisi pro komunikaci, která nahradí stávající redakční radu. Jejím cílem bude jak zkvalitnit městské noviny, tak i webové stránky města, které by měly být pro občany jednodušší. Chceme rovněž pořádat pravidelné schůzky s obyvateli města, na nichž by se mohli vyjadřovat k aktuálním tématům ve městě a jejich podněty následně zpracovat na zasedání zastupitelů.
Jaké jsou vaše priority?
Těmi nejbližšími je úspěšné dokončení stavby víceúčelové sportovní haly a dotažení projektu Jiráskova divadla.