Objevila se v České Lípě jen pár dní po Gérardu Depardieu. V třetím březnovém týdnu roku 2012 natáčela světoznámá režisérka polského původu Agnieszka Holland v českolipském hotelu Merkur a v přilehlé Kozákově ulici scény do filmu Hořící keř.

Téměř dva roky po natáčení se snímek, jehož děj se v České Lípě také skutečně odehrává, dočkal významného ocenění: na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu získal v sobotu Českého lva za nejlepší film loňského roku a napříč kategoriemi nasbíral deset dalších ocenění. Takže s jedenácti trofejemi se stal vůbec nejúspěšnějším filmem v historii filmových cen Český lev.

V sále hotelu nemuseli nic měnit

V ději snímku má Česká Lípa zvláštní místo. Hořící keř totiž vypráví o tom, co se odehrávalo po upálení Jana Palacha. Události se tehdy zdramatizovaly po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval prohlášením o studeném ohni. Došlo k tomu na stranickém mítinku, který probíhal právě přímo v sále hotelu Merkur v České Lípě 20. února 1969 (minulý týden od této události uplynulo přesně 45 let).

Filmaři tedy před dvěma lety natáčeli přímo na autentickém místě. „To už možná nikdy nezažiju. Natáčíme dobový film, ale tady v sále Merkuru jsme nemuseli měnit téměř nic. Jako bychom se hned vrátili do roku 1969. Proběhly jen drobné úpravy," radoval se tehdy v České Lípě výkonný producent Hořícího keře Jiří Hauzner.

V hlavní roli Táňa Pauhofová

Na pódium v sálu Merkuru si filmaři pouze dovezli řečnický pultík s rudou hvězdou a vyvěsili nápis „Všechny zdravé síly do služeb strany". Část stěn nově vymalovali, aby měly fádnější barvy, a vyměnili lustry. Na druhé galerii pověsili budovatelský obraz a vyměnili ubrusy na stolech.

V českolipském hotelu Merkur se natáčely scény do nového filmu o Janu Palachovi. Filmaři ale v Merkuru netočili přímo stranický mítink, který se tu skutečně odehrál, ale pouze to, co následovalo po něm. „Hlavní postava Dagmar Burešová, kterou hraje Táňa Pauhofová, přijíždí do České Lípy, aby zjistila, co se tady vlastně stalo," popsal českolipské scény Jiří Hauzner.

Ačkoli Hořící keř získal celkem 11 Českých lvů, Táňu Pauhofovou nakonec ocenění pro herečku v hlavní roli minulo. Nominaci za ženský herecký výkon ve vedlejší roli ale proměnila Jaroslava Pokorná, která ve filmu ztvárnila matku Jana Palacha.

O hereckém výkonu Jaroslavy Pokorné se nedávno v rozhovoru pro Českolipský deník zmínil také Jiří Palach, bratr Jana Palacha. „Jak já, tak zvlášť moje dcery byly úplně šokované. Říkaly, jakou měli filmaři šťastnou ruku, že vybrali tu paní Pokornou. Hodně se podobala mamince jak postavou, tak i chůzí. Nevím, jak k ní dospěli a kdo měl tu šťastnou ruku a tuhle herečku vybral," zmínil Jiří Palach.

V rozhovoru mimo jiné také popisoval, jak ho filmaři ještě před začátkem natáčení navštívili u něj doma v Kamenickém Šenově. „Úplně na počátku mě kontaktovala jedna paní produkční. Byla tady, říkala mi o tom filmu a potom mi volala, jestli můžou přijet ve větším obsazení. Přijela ona, scénárista Štěpán Hulík i paní režisérka Agnieszka Holland. Povídali jsme si o tom," popsal Jiří Palach.

Mimochodem právě Štěpán Hulík je dalším z tvůrčího týmu Hořícího keře, kdo v sobotu získal Českého lva, tentokrát za scénář. Z pódia Rudolfina pak v přímém přenosu Hulík poslal poděkování do Kamenického Šenova Jiřímu Palachovi.

Agnieszka Holland pochopitelně v sobotu triumfovala v kategorii režie. Lva získal Hořící keř také za nejlepší filmovou scénografii, což je svým způsobem i ocenění pro hotel Merkur.

Nejdříve v Merkuru, potom ve Vagónce

Poslanec Vilém Nový, mimochodem otec známé televizní moderátorky Kamily Moučkové (i jí na dálku v televizním přenosu děkoval scénárista Hulík), byl zvolený za region Českolipska, a proto se tu často objevoval.

„Už v lednu 1969 vystoupil na mítinku v Mimoni. Jeho zdejší projev veřejnost hodně rozlítil, a proto byl pozvaný, aby vystoupil a vysvětlil svá slova v České Lípě. Jenže mezitím se situace velmi změnila, došlo k Palachově činu. A Nový pak v České Lípě rozvinul svou konstrukci o studeném ohni a napadal Palachovy obhájce, mimo jiné Pavla Kohouta či Ludvíka Vaculíka," popsal už dříve historik Ladislav Smejkal.

Kromě Kohouta a Vaculíka jmenoval Nový v Lípě také šachistu Luďka Pachmana, atleta Emila Zátopka či publicistu Vladimíra Škutinu.Právě Pachman, Škutina a Vaculík se pak o měsíc později, 17. března 1969, zúčastnili aktivu v českolipské Vagónce.