Gabriela Bělohlávková organizuje charitativní pochůzkový prodej takových výrobků již čtvrtým rokem. Prodává je kolemjdoucím na ulicích, ale i na jarmarcích, trzích či výstavách. „Bohužel čím dál častěji narážíme na nedůvěru lidí a na spousty podvodníků, kteří tuto činnost napodobují, aby obohatili sami sebe,“ říká Gabriela Bělohlávková.

K nápadu věnovat se charitativnímu prodeji drobných upomínkových předmětů ji přivedlo seznámení se s produkcí Chráněné dílny tělesně postižených ve Znojmě.

Dnes nabízí i výrobky, na kterých se svou prací podílí děti z Dětského domova Dubá Deštná na Českolipsku. Drobné upomínkové předměty jsou označené štítky s veškerými kontaktními údaji o výrobci, a kupující si tak sami mají možnost ověřit, že jejich peníze pomáhají dobré věci.

„Děti se této činnosti věnují večer, když mají hotové úkoly do školy,“ říká ředitel Josef Vegner a Evička Petříková, která chodí do třetí třídy, ho doplňuje: „Nejdříve si s podkovičkami, čtyrlístky a srdíčky hrajeme a potom je nalepíme tady na papír a zabalíme.“ Za peníze, které dětský domov z prodeje utrží, se organizují výlety, kupují hračky nebo sportovní náčiní.

Předměty na ulicích nabízí brigádníci. Většinou jsou to maminky samoživitelky a studenti. Spolu s nimi se však do prodeje zapojují i tělesně postižení lidé, pro které je jinak velmi těžké najít uplatnění na pracovním trhu. „Byli bychom ale rádi, kdyby se podobným programům otevřely i třeba obchodní domy,“ říká Gabriela Bělohlavová, kterou těší, že prodejem pomáhá lidem, kteří by si sami cestu na trh hledali jen velmi těžce.

Děti samotné jsou potom rády, že jejich výrobek lidi potěší a může se stát milým dárkem někomu blízkému.

Autor: Tomáš Cidlina