Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme víc šetřit, říká šenovská opozice

Kamenický Šenov - Do rozpočtu města se dostala jen malá část úsporných opatření.

3.4.2009 2
SDÍLEJ:

Parkoviště u Panské skály na Práchni funguje od září 2006.Foto: Deník

Schválit rozpočet na letošní rok se po dlouhých průtazích podařilo zastupitelům v Kamenickém Šenově. V průběhu jednání zazněla celá řada připomínek ze strany obyvatel města i jeho zastupitelů. Výhrady se opět týkaly parkoviště na Práchni, výdajů na odbornou úpravu zeleně v parku či příliš vysoké zálohy na energie v městských objektech.

Vyrovnaný rozpočet ve výši čtyřicet čtyři a půl milionů korun je postavený na příjmu z prodeje pozemků. „Město ve svých výdajích již počítá s penězi utrženými za prodej pozemku na výstavbu obchodního centra, ale prodáno zatím není nic,“ řekl mnohoznačně Tomáš Prokop. Jinými slovy, pokud pražská firma Assent Consulting Partners ztratí zájem o prodej pozemku, Šenovští by mohli postrádat tři a půl milionu korun.

Ota Raiter, starosta Kamenického Šenova, považuje schválení rozpočtu za výsledek kompromisu všech zúčastněných stran. „Naší výhodou oproti jiným městům bylo, že se rozpočet sestavoval v době, kdy jsme věděli, že dojde ke snížení daňových příjmů. V základní koncepci se tak počítalo s tím, že budeme muset šetřit,“ řekl Ota Raiter.

Právě jeho zastupitelé před časem pověřili sestavením plánu racionalizačních opatření ve výdajích města. „Obsah plánu úspor, za který město zaplatilo osmdesát tisíc korun, nám ale zatím není známý a nebyl tedy ani zapracován do rozpočtu,“ podotkla zastupitelka Jitka Bouchalová.

Opoziční zastupitelé dodali vlastní náměty, kde ušetřit. „Máme dojem, že se ale moc šetřit nechce,“ sdělil Tomáš Prokop. Za ukázkový vzor, podle opozice, může sloužit ztrátové parkoviště na Práchni, kde k žádným škrtům ve výdajích nedošlo. „V případě prácheňského parkoviště hledáme způsoby, jak ušetřit. Domníváme se, že některé cesty existují a mohly být součástí schváleného rozpočtu,“ řekla Jitka Bouchalová.

Příkladem kompromisní dohody mezi vedením města a částí zastupitelů je příspěvek na činnost šenovského kulturního domu. V původním návrhu byla částka tři sta tisíc korun, opozice požadovala sto tisíc a finální schválená suma je dvě stě tisíc korun.

„Schválený příspěvek přesto považujeme za příliš vysoký vzhledem k tomu, že město provozuje vlastní kulturní centrum a kino, a oproti tomu není kulturní dům v majetku města,“ připustila zastupitelka Jitka Bouchalová.

Oproti původnímu rozpočtovému návrhu si přilepšilo občanské sdružení Na Výsluní, které obdrží padesát tisíc korun jako jednorázový příspěvek za to, že vlastními silami a prostředky opravuje Křížovou cestu v majetku města.

„Padesát tisíc může vypadat jako úspěch, ale popravdě je mi stydno, že se musíme takhle doprošovat a žádat město o minimální spolupodílnictví na správě jeho majetku,“ neskrýval své zklamání Václav Frommel za občanské sdružení, jehož požadavek považovala řada zastupitelů napříč politickým spektrem za opodstatněný.

V momentě, kdy byl rozpočet na letošní rok schválený, starosta Raiter ukončil jednání a i přes námitky přítomných obyvatel Kamenického Šenova okamžitě odešel. „Starosta nám svým odchodem neumožnil závěrečnou diskusi. Po stránce slušného chování nás velmi zklamal,“ řekl za přítomné občany Pavel Jaška.

Prakticky jediná shoda mezi vedením radnice a opozičními zastupiteli panuje v tom, že v příštím roce dojde k ještě radikálnějším úsporám. „Díky krizi se rozpočet sníží o další zhruba tři miliony korun,“ připustil za všechny Ota Raiter.

Autor: Radmila Pokorná

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení