Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete si vyčistit komín sami? Podle zákona můžete

Českolipsko - Požár sazí v komíně může majiteli domu způsobit nejen škody, ale i vysokou pokutu

16.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Škody za miliony korun už napáchaly požáry, které vznikly následkem zanedbané péče o komíny. Podle statistik Hasičského záchranného sboru rok od roku přibývá požárů, kdy je příčinou závada na komínovém tělese nebo nevyčištěný komín.

Zatímco v roce 2009 bylo takových případů sedmnáct, o rok později už čtyřiadvacet
Jarní a letní měsíce jsou ideálním obdobím pro čištění a revizi komínů. Od 1. ledna letošního roku pak platí nařízení vlády, které v těchto činnostech zavedlo několik změn.

Jednou z novinek je například možnost vyčištění komína svépomocí. „Lidé, kteří žijí v rodinných domcích nebo menších bytových domech, si mohou komín vyčistit sami. Kotle či kamna, kterými topí, ale nesmějí mít výkon vyšší než padesát kilowatt,“ upřesnila Světlana Svobodová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. Zároveň zdůraznila, že i přesto platí povinnost nechat komín jednou do roka překontrolovat odborníkem.

Kominík potvrdí

V tomto směru by ale měli být majitelé a obyvatelé domů velmi obezřetní. „Kominík, který kontrolu a čištění provádí, musí mít na tuto činnost příslušné živnostenské oprávnění. Mnohdy se ale stává, že se prokáže jen vizitkou, ta ale nemá žádnou váhu. Ze zákona je také kominík povinný vystavit majiteli domu zprávu o kontrole nebo čištění spalinové cesty. Pouhý paragon v tomto případě nestačí. Lidé by na vystavení formuláře měli trvat,“ vysvětlila Světlana Svobodová.

Rok 2011: Třináct lidí a osm psů vyhnal z bytového domu noční požár v Pertolticích pod Ralskem. Všichni vyvázli bez zranění. S ohněm bojovalo pět hasičských jednotek. V době příjezdu prvních dvou hasičských sborů z Jablonného a Mimoně, které na místo dorazily kolem půl dvanácté večer, hořelo podkroví a střecha staršího dvoupodlažního domu, ve kterém dříve fungovala restaurace a nyní slouží k bydlení. Hasiči rozebrali střechu a dohašovali skrytá ohniska požáru, která objevili pomocí termovize. „Podle vyšetřovatele hasičů šlo o nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm, nebo závadu na komínovém tělese. Výše škody byla odhadnuta na půl milionu tisíc korun,“ dodala mluvčí hasičů.

Podle ní si majitelé nemovitostí mohou kominíka najít sami, a to na webových stránkách Ministerstva životního prostředí, kde je zveřejněn jejich seznam.

Správně vyplněný protokol pak musí například obsahovat číslo zprávy, datum vystavení, jméno, příjmení a číslo osvědčení způsobilé osoby, IČ, jméno majitele a adresu kontrolovaného objektu, datum kontroly nebo čištění, přesný popis typu spalinové cesty, souhrn zjištěných nedostatků, termín jejich odstranění, podpis a razítko odborně způsobilé osoby.

Hrozí pokuta

Majitelé domů vyčištěním komínů chrání především sami sebe a svůj majetek. „Ti, kteří nemají správně vyčištěnou spalinovou cestu, se mohou dostat do velkých problémů, zejména při vzniku požáru. Pokud nedoloží protokol o provedené odborné kontrole, musejí počítat s tím, že pojišťovny i hasiči budou nekompromisní,“ upozornila Světlana Svobodová.

Požár způsobený sazemi v komíně tak může majitele nemovitosti stát pokutu až 25 tisíc korun. „Lidé by si měli uvědomit, že správně udržovaným komínem mohou předejít spoustě nepříjemností. Kdo si neví rady, jak správně postupovat a jak často se mají u jednotlivých druhů kotlů a kamen spalinové cesty čistit, může zavolat nebo rovnou přijít k nám na Odbor životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. Rádi všem poradíme,“ uzavřela Světlana Svobodová.

Jak často?

Nařízení vlády číslo 91/2010 Sb. upravuje četnost čištění a kontrol takto:

Rodinné a menší bytové domy
Uhlí, koks, dřevo, biomasa
Čištění komína - dvakrát ročně u kotlů či kamen s provozem do šesti měsíců v roce (obvykle na vytápění), třikrát ročně u kotlů s celoročním provozem (obvykle na vytápění i ohřev vody), lze zajistit svépomocí
Výběr sazí a dehtu z dolní části komína – jednou ročně, lze zajistit svépomocí
Kontrola komína – jednou ročně
Plyn
Čištění, výběr usazenin z dolní části komína a kontrola – jednou ročně
Lehký topný olej
Čištění – třikrát ročně
Výběr usazenin z dolní části komína a kontrola – jednou ročně

Chaty a chalupy
Čištění a výběr usazenin z dolní části komína – u všech paliv nejméně jednou ročně, u dřeva či uhlí lze zajistit svépomocí
Kontrola komína – u všech paliv nejméně jednou ročně

Větší bytové domy (kotle s výkonem nad 50kW)
Uhlí, koks, dřevo, biomasa
Kontrola a čištění, výběr sazí a dehtu z dolní části komína, čištění kotle – dvakrát ročně
Plyn
Kontrola a čištění, výběr usazenin z dolní části komína – jednou ročně
Čištění kotlů a ohřívačů vody – podle návodu výrobce
Lehký topný olej
Kontrola a čištění, výběr usazenin z dolní části komína – jednou ročně
Čištění kotlů – podle návodu výrobce
(zajišťuje správní firma nebo pověřená osoba z bytového družstva či společenství vlastníků bytů, případně majitel domu)

Autor: Eva Vlastníková

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení